WooCommerce Smart Coupons 9.39.0 - en to ar translation catalogue (1122 entries)

note: translators: Add more detail to coupon description
en:  &
ar:  &amp;

en:  &
ar:  &amp;

note: translators: 1. Discount type 2. Discount Type Label
en:  ( %1$s: %2$s )
ar:  (%1$1: %2$2)

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en:  coupon
ar:  قسيمة

en:  discount
ar:  خصم

en:  discount on
ar:  خصم على

en:  discount on your entire purchase
ar:  خصم على مشترياتك بالكامل

en:  on
ar:  على

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en:  upto %s
ar:  حتى %s

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
ar: ! إذا لم تسر الأمور كما هو متوقع، يسعدنا تقديم المساعدة - يرجى التواصل مع

en: "Coupons with Product" description
ar: وصف "كوبونات مع المنتج"

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
ar: نموذج "تفاصيل مستلم رصيد المتجر" لا يظهر في صفحة الدفع؟

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
ar: القسيمة بالدولار الأمريكي ليست كائنًا من WC_Coupon

en: $coupon is:
ar: الكوبون بالدولار هو:

en: $item is not an object of WC_Order_Item
ar: $item $ ليس كائنًا من WC_Order_Item

en: $item is:
ar: العنصر $ هو:

en: $item_id is required
ar: $item_id مطلوب

en: $item_id is:
ar: $item_id هو:

en: $item_key is:
ar: مفتاح_مفتاح_العنصر هو:

en: $key is required
ar: المفتاح بالدولار مطلوب

en: $key is:
ar: المفتاح بالدولار هو:

en: $meta_key is:
ar: مفتاح_ميتا_مفتاح هو:

en: $post_id is:
ar: $post_id هو:

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
ar: تمت إزالة %1$$s %2$s %3$s بسبب إزالة القسيمة %4$s.

note: translators: 1. The coupon code, 2. The discount type
en: %1$s (Type: %2$s)
ar: %1$s (النوع: %2$s)

note: translators: 1. Discount type 2. Discount amount translators: 1: coupon type 2: coupon amount
en: %1$s coupon of %2$s
ar: قسيمة %1$s من %2$s

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: %1$s Free Shipping%2$s
ar: %1$s شحن مجاني %2$s

note: translators: 1. amount of store credit 2. store credit label 3. coupon code
en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
ar: تمت استعادة %1$s بقيمة %2$s إلى القسيمة %3$s.

note: translators: 1. amount of store credit 2. coupon code
en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
ar: تمت استعادة %1$s من رصيد المتجر بقيمة %1$s إلى القسيمة %2$s.

note: translators: 1: HTML small tag start 2: HTML small tag end
en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
ar: %1$s(سيؤدي هذا إلى إضافة نفس وصف القسيمة في جميع القسائم التي تم إنشاؤها بالجملة)%2$s

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
ar: %1$s: %2$s لتجنب المشكلات المتعلقة بالبيانات المفقودة لـ %3$s. %4$s

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
ar: %1$s: توقفت عملية الكوبونات المجمعة %2$s. يرجى مراجعة قائمة القسائم للتحقق من الحالة.

note: translators: 1. Important 2. Upload path
en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
ar: %1$s: للسماح بإنشاء القسائم بالجملة، يرجى التأكد من أن دليل %2$s قابل للكتابة.

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
ar: %1$s: للتأكد من عمل %2$s و %3$s بشكل صحيح، اتصل بمسؤول النظام أو موفر خدمة المضيف لحل المشكلة أدناه:

note: translators: 1: WooCommerce Smart Coupons 2: Link for the Smart Coupons settings
en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
ar: %1$s: أنت تستخدم نمط قسيمة مخصص من المخطط إزالته من الإضافة في الإصدارات القادمة. تمت إضافة أنماط وألوان جديدة ومحسنة في الإصدار 4.9.0. نطلب منك اختيار نظام ألوان ونمط للقسيمة من الألوان والأنماط المضافة حديثًا. يمكنك القيام بذلك من %2$s.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin.
en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
ar: %1$1$sWooCommerce Smart Coupons غير نشط.%2$s يجب أن يكون المكون الإضافي %3$sWooCommerce%4$s نشطاً لكي تعمل القسائم الذكية. الرجاء تثبيت %5$$s وتفعيل WooCommerce "%6$s

note: translators: %s: Plugin name
en: %s &minus; Database update required
ar: %s - مطلوب تحديث قاعدة البيانات

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Eraser
ar: %s - ممحاة البيانات الشخصية للقسيمة

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Exporter
ar: %s - مصدّر البيانات الشخصية للقسيمة

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Eraser
ar: %s - طلب ممحاة البيانات الشخصية

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Exporter
ar: %s - طلب تصدير البيانات الشخصية

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Eraser
ar: %s - ممحاة البيانات الشخصية للمستخدم

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Exporter
ar: %s - مصدر البيانات الشخصية للمستخدم

note: translators: 1. Coupon type
en: %s are being
ar: %يتم الآن

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Balance
ar: %رصيد %س

note: translators: Order notes
en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
ar: ٪s لأن PayPal لا يقبل الخصم على الشحن والضرائب.

note: translators: %s: Plugin name
en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
ar: اكتمل تحديث %s قاعدة البيانات. شكراً لك على التحديث إلى أحدث إصدار!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s discount is inclusive of tax
ar: النسبة المئوية للخصم شاملة الضريبة

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on anything you want.
ar: خصم % على أي شيء تريده

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on entire store.
ar: خصم % على المتجر بالكامل.

note: translators: Add more detail to coupon description
en: %s Free Shipping
ar: ٪ س الشحن المجاني

note: translators: 1. Product title
en: %s has been added to your cart!
ar: تم إضافة %s إلى سلة التسوق الخاصة بك!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s include tax?
ar: %هل تشمل الضريبة؟

note: translators: %s: Plugin name
en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
ar: يقوم %s بتحديث قاعدة البيانات في الخلفية. قد تستغرق عملية تحديث قاعدة البيانات بعض الوقت، لذا يرجى التحلي بالصبر.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s of
ar: النسبة المئوية لـ

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s product CTA
ar: منتج %s CTA

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s sent successfully.
ar: تم إرسال %s بنجاح.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used
ar: %المستخدمة

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used:
ar: %مستخدم:

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: &
ar: &amp;

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
ar: (إضافة إلى المتجر وإرسال القسائم التي تم إنشاؤها بالبريد الإلكتروني إلى المستلمين)

en: (Copy)
ar: (نسخة)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
ar: (لا يضيف إلى المخزن، ولكنه ينشئ ملف .csv، يمكنك

note: translators: %s: Note for admin
en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
ar: (ملاحظة: يوصى بإبقائه معطلاً)

en: (optional)
ar: (اختياري)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
ar: (البادئة أو اللاحقة التي تحتوي على ثلاثة أحرف كحد أقصى تعمل بشكل أفضل)

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
ar: . إذا استمرت المشكلة، قم بإلغاء تنشيط جميع الإضافات مؤقتًا باستثناء WooCommerce والقسائم الذكية. أعد التحقق من المشكلة، إذا استمرت المشكلة، اتصل بنا (من الرابط في نهاية هذه الصفحة). إذا اختفت المشكلة، أعد تنشيط الإضافات الأخرى واحدًا تلو الآخر وأعد التحقق من الحقول، لمعرفة الإضافة المتعارضة.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
ar: . استبدل www.mysite.com بعنوان URL الخاص بموقعك واستبدل discount5 برمز القسيمة الخاص بك.

note: Description of the plugin
en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
ar: تتيح <strong>كوبونات WooCommerce الذكية</strong> للعملاء شراء شهادات الهدايا أو أرصدة المتجر أو القسائم بسهولة. يمكنهم استخدام الأرصدة المشتراة بأنفسهم أو إهداؤها لشخص آخر.

note: translators: 1: Singular name for post type 2: Email
en: [%1$s restricted with email: %2$s]
ar: [%1$s مقيد بالبريد الإلكتروني: %2$s]

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
ar: حذف جدول القسائم الذكية المخصصة

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
ar: ملاحظة:

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Set "%s" Meta
ar: تعيين "%s" التعريف "%s

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Table name
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
ar: تقوم الكوبونات الذكية بإنشاء جدول مخصص وتعبئته ببيانات الكوبونات الموجودة بطريقة تمكنها من الاستعلام عن الكوبونات بشكل أسرع. هذا يحسن بشكل كبير بعض ميزات القسائم الذكية. ستقوم هذه الأداة بحذف جدول الكوبونات الذكية المخصص - %s. لكنها لن تؤثر على أي بيانات قسيمة موجودة. بعد حذف الجدول المخصص، سيظهر لك إشعار لتحديث قاعدة بيانات الكوبونات الذكية. سيساعدك هذا على إعادة إنشاء جدول الكوبونات الذكية المخصص. يرجى التأكد من اكتمال عملية تحديث قاعدة بيانات القسائم الذكية قبل إنشاء/تحديث/حذف أي كوبونات

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Store Credit
ar: ائتمان المتجر

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
ar: ستقوم هذه الأداة بتعيين التعريف المطلوب لنوع الخصم "%s" (إذا لزم الأمر).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
ar: كوبونات WooCommerce الذكية - التعريف "%s"

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
ar: كوبونات WooCommerce الذكية - جدول مخصص

note: translators: %s: Preview link translators: %s: Label for store credit
en: [Preview]
ar: [معاينة]

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: [Read More]
ar: [اقرأ المزيد]

en: About Smart Coupons
ar: نبذة عن الكوبونات الذكية

en: Account endpoints > Coupons
ar: نقاط نهاية الحساب &gt; الكوبونات

en: Acknowledgement email
ar: رسالة شكر وتقدير

en: Act before the offer expires.
ar: تصرف قبل انتهاء صلاحية العرض.

en: Action
ar: الإجراء

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Active for x payments
ar: نشط لـ x المدفوعات

en: Add Coupon
ar: إضافة كوبون

en: Add new coupon category
ar: إضافة فئة قسيمة جديدة

en: Add product details
ar: إضافة تفاصيل المنتج

en: Add products to cart
ar: إضافة منتجات إلى سلة التسوق

en: Add taxonomy restriction
ar: إضافة تقييد التصنيف

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
ar: إضافة إلى عربة التسوق

en: Add to store
ar: إضافة إلى المتجر

en: added
ar: تمت الإضافة

en: added & emailed
ar: مضافة ومرسلة بالبريد الإلكتروني

en: Added by coupon
ar: تمت الإضافة بالقسيمة

en: Additional text below the title.
ar: نص إضافي أسفل العنوان.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
ar: تذكير بانتهاء الصلاحية المقرر لهذه القسيمة.

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
ar: حدد عدد الأيام التي تسبق تاريخ انتهاء صلاحية القسيمة عندما يجب إرسال رسالة التذكير بالبريد الإلكتروني إلى العميل. اتركها فارغة للتذكير في نفس يوم انتهاء الصلاحية.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
ar: إرسال تذكير قبل انتهاء الصلاحية بـ X يوماً

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
ar: قيود متقدمة - الدفع، والشحن، والموقع، وأدوار المستخدم، وسمات المنتج

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Aelia Currency Switcher for WooCommerce
ar: محوّل العملات Aelia Currency Switcher ل WooCommerce

en: After applying the coupon, do these also...
ar: بعد تطبيق القسيمة، قم بهذه أيضاً...

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
ar: بعد الإصدار - بدلاً من تاريخ انتهاء الصلاحية الثابت، وفي "وقت انتهاء الصلاحية" إذا تم تعيينه. (يُستخدم فقط للقسائم التي يتم إنشاؤها تلقائيًا)

en: All coupon categories
ar: جميع فئات القسائم

en: all products
ar: جميع المنتجات

en: All qualifying products
ar: جميع المنتجات المؤهلة

en: All set, Begin import?
ar: كل شيء جاهز، ابدأ الاستيراد؟

en: Allow schedule sending of coupons?
ar: السماح بجدولة إرسال القسائم؟

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: Allow selling %s at discounted price
ar: السماح ببيع % بالسعر المخفض

en: Allow sending of coupons to others
ar: السماح بإرسال القسائم إلى الآخرين

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
ar: السماح للمشتري بإرسال القسائم إلى شخص آخر.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
ar: السماح للمستخدمين باختيار وقت إضافة المضاعفات على ما سبق.

en: Allowed emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني المسموح بها

en: Allowed locations
ar: المواقع المسموح بها

en: Allowed user roles
ar: أدوار المستخدم المسموح بها

en: Already uploaded CSV to the server?
ar: هل قمت بالفعل بتحميل ملف CSV إلى الخادم؟

en: Amaranth red
ar: قطيفة حمراء

en: Amount
ar: المبلغ

en: An error has occurred. Please try again later.
ar: حدث خطأ. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: An error occurred:
ar: حدث خطأ:

en: and a lot more…
ar: وأكثر من ذلك بكثير...

en: and create your CSV based on that.
ar: وإنشاء ملف CSV الخاص بك بناءً على ذلك.

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: any amount
ar: أي مبلغ

en: Apply
ar: قدم طلبك

en: Apply before tax
ar: التقديم قبل الضريبة

en: Apply discount on
ar: تطبيق الخصم على

en: Apply multiple coupons via URL
ar: تطبيق قسائم متعددة عبر عنوان URL

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة العناصر المحددة؟ إذا كنت قد قمت بتخفيض مخزون هذا الصنف سابقاً، أو تم تقديم هذا الطلب من قبل عميل، فستحتاج إلى استعادة مخزون الصنف يدوياً.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء الوصول إلى هذا التنزيل؟

note: translators: 1. The bulk process
en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
ar: هل تريد بالتأكيد إيقاف عملية %s الكوبونات المجمعة؟ انقر فوق موافق للإيقاف.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا الاسترداد؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف عمود الضريبة هذا؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في معالجة استرداد رصيد المتجر؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في معالجة هذا الاسترداد؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
ar: إرفاق هدية بأي قيمة (منتج مجاني أو مدفوع) بقسيمة معينة. هنا، بدلاً من الخصم، يتم استبدال المنتج برمز القسيمة بدلاً من الخصم.

en: Attention!
ar: انتباه!

en: Auto apply coupons
ar: تطبيق القسائم تلقائياً

en: Auto apply?
ar: تطبيق تلقائي؟

en: Auto Generate Coupon
ar: الإنشاء التلقائي للكوبون

en: Auto generate?
ar: توليد تلقائي؟

en: auto generated
ar: تم إنشاؤه تلقائيًا

en: Auto generated coupon email
ar: البريد الإلكتروني للقسيمة التي يتم إنشاؤها تلقائياً

en: Automatic deletion
ar: الحذف التلقائي

en: Automatic payment for subscription renewals
ar: الدفع التلقائي لتجديد الاشتراكات تلقائياً

note: translators: %s: plural name for store credit translators: %s: Label for store credit
en: Available Coupons & %s
ar: الكوبونات المتوفرة و %s

note: translators: %s: plural name for store credit
en: Available Coupons & Store Credits
ar: الكوبونات المتاحة وأرصدة المتجر

en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
ar: القسائم المتاحة (اضغط على قسيمة لاستخدامها)

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
ar: القسائم المتاحة غير مرئية في صفحة عربة التسوق والدفع وحسابي؟

note: translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
ar: العناصر النائبة المتاحة: %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
ar: رائع، لقد نجحت في إنشاء قسيمة تلقائيًا! هل تحظى بتجربة رائعة مع

en: Balloon
ar: بالون

en: Basic
ar: الأساسيات

[ctx: Batch failed error message]
note: translators: 1: Action name 2: Error message
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
ar: فشل الإجراء الدفعي: %1$s. الخطأ: %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
ar: توقفت الدفعة بسبب الحالة الصحية في المهمة.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ar: قبل أن تتمكن من تحميل ملف الاستيراد الخاص بك، ستحتاج إلى إصلاح الخطأ التالي:

en: Billing
ar: الفواتير

en: billing address
ar: عنوان إرسال الفواتير

en: Billing Locations
ar: مواقع الفواتير

en: Billing period for the subscription.
ar: فترة فوترة الاشتراك.

en: Black Friday
ar: الجمعة السوداء

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
ar: يعرض القسائم المتاحة.

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
ar: يعرض نموذج إرسال القسيمة.

[ctx: Block editor]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
ar: القسائم المتاحة (اضغط على قسيمة لاستخدامها)

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
ar: تسليم القسيمة

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
ar: هدية لشخص آخر

[ctx: Block editor]
en: later
ar: فيما بعد

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
ar: رسالة للمستقبل

[ctx: Block editor]
en: now
ar: الآن

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
ar: إرسال القسائم إلى...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
ar: الإرسال إلى أشخاص مختلفين

[ctx: Block editor]
en: Send to me
ar: أرسل لي

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
ar: الإرسال إلى شخص واحد

[ctx: Block editor]
en: WooCommerce Smart Coupons
ar: كوبونات WooCommerce الذكية

[ctx: Block editor]
en: Write a message
ar: اكتب رسالة

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ar: طلبك يحتوي على كوبونات. ماذا تريد أن تفعل؟

[ctx: Block editor & frontend]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
ar: القسائم المتاحة (اضغط على قسيمة لاستخدامها)

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
ar: قسيمة

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
ar: تسليم القسيمة

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
ar: قسيمة الشحن المجاني

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
ar: هدية لشخص آخر

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
ar: فيما بعد

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
ar: الآن

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
ar: من

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
ar: إرسال

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
ar: إرسال القسائم إلى...

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
ar: الإرسال إلى أشخاص مختلفين

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
ar: أرسل لي

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
ar: الإرسال إلى شخص واحد

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ar: طلبك يحتوي على كوبونات. ماذا تريد أن تفعل؟

[ctx: block title]
en: Available coupons
ar: القسائم المتاحة

[ctx: block title]
en: Send coupon form
ar: إرسال نموذج القسيمة

en: Bulk create unique coupons & email them
ar: إنشاء كوبونات فريدة من نوعها وإرسالها بالبريد الإلكتروني

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Bulk Generate
ar: التوليد بالجملة

en: Bulk generate coupons
ar: إنشاء القسائم بالجملة

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
ar: تم تعطيل الإنشاء المجمع لأن دليل التحميلات غير قابل للكتابة. يُرجى التأكد من أن دليل التحميلات قابل للكتابة قبل بدء عملية الإنشاء المجمّع.

[ctx: button text]
en: View status
ar: عرض الحالة

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
ar: تخطي

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
ar: تحديث إعادة التشغيل

[ctx: Button text for setting up the expiry reminder feature]
en: Set Up Now
ar: الإعداد الآن

[ctx: Button text for the combine coupon feature]
en: Create a Combo Coupon
ar: إنشاء قسيمة كومبو

note: translators: 1. The discount text
en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
ar: اشتر قدر ما تريد. خصم ثابت % على كل شيء.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
ar: يمكن للمشترين إرسال القسائم التي تم شراؤها إلى أي شخص - مباشرةً أثناء قيامهم بتسجيل المغادرة.

en: Calculate coupon discounts sequentially
ar: حساب خصومات القسيمة بالتتابع

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
ar: حساب ضرائب الخط؟ سيحسب هذا الضرائب بناءً على بلد العميل. إذا لم يتم تعيين الفوترة/الشحن، سيستخدم بلد المتجر الأساسي.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
ar: حساب المجاميع بناءً على عناصر الطلب والخصومات والشحن؟

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
ar: أطلق عليها اسمًا آخر! استخدمها لتغيير التسميات النصية بسرعة من خلال متجرك. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">استخدم الترجمات</a> للتحكم الكامل.

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
ar: هل يمكن أن يحتوي رمز القسيمة على أي مسافات في الاسم؟ / رصيد متجري/شهادة الهدية لا يعمل (لا يتم إنشاء رمز قسيمة جديد).

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Carolina Blue
ar: كارولينا بلو

en: Cart
ar: عربة التسوق

en: Cart Discount
ar: خصم عربة التسوق

en: Categories
ar: الفئات

en: Category
ar: الفئة

en: Cheapest qualifying product in cart
ar: أرخص منتج مؤهل في عربة التسوق

en: Cheatin&#8217; huh?
ar: غشاش، أليس كذلك؟

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
ar: حدد هذا المربع لتضمين هذه الرسالة في رسالة تأكيد الطلب بالبريد الإلكتروني.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
ar: حدد هذا المربع لإرسال القسائم المذكورة أعلاه على كل طلب تجديد.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Checkout
ar: تسجيل الخروج

en: Chocolate
ar: شوكولاتة

en: Choose a color scheme for coupons.
ar: اختر نظام ألوان للكوبونات.

en: Choose a CSV file
ar: اختر ملف CSV

en: Choose a style for coupon on the website.
ar: اختر نمطاً للقسيمة على الموقع الإلكتروني.

en: Choose a style for store notice on the website.
ar: اختر نمطاً لإشعار المتجر على الموقع الإلكتروني.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
ar: اختر حالة الطلب التي ستؤدي إلى الإنشاء التلقائي للقسيمة، إذا كان الطلب يحتوي على منتج سيؤدي إلى إنشاء القسيمة.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
ar: اختر ما إذا كنت تريد التحقق من صحة الكمية، من حيث الكمية أو من حيث المنتج

en: Choose which format of email to send.
ar: اختر تنسيق البريد الإلكتروني الذي تريد إرساله.

en: Chosen
ar: تم اختياره

en: Christmas
ar: عيد الميلاد

en: Clear Smart Coupons Cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت للقسائم الذكية

en: Click here to download a sample
ar: انقر هنا لتحميل عينة

en: Click to copy
ar: انقر للنسخ

en: Click to select coupon code.
ar: انقر لاختيار رمز القسيمة.

en: Click to toggle
ar: انقر للتبديل

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
ar: انقر لزيارة المتجر. سيتم تطبيق هذه القسيمة تلقائياً.

en: Clipper
ar: كليبر

en: Code
ar: الكود

en: Colors
ar: الألوان

en: Combine emails
ar: دمج رسائل البريد الإلكتروني

en: Combined auto generated coupons email
ar: البريد الإلكتروني المدمج للقسائم التي يتم إنشاؤها تلقائياً

en: Configure any denomination Gift Cards
ar: تكوين بطاقات الهدايا من أي فئة

en: Configure discounted price Gift Cards
ar: تكوين بطاقات هدايا بأسعار مخفضة

en: Configure fixed denomination Gift Cards
ar: تكوين بطاقات الهدايا ذات الفئة الثابتة

en: Copied!
ar: تم النسخ

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar: نسخ معلومات الفوترة إلى معلومات الشحن؟ سيؤدي ذلك إلى إزالة أي معلومات شحن تم إدخالها حالياً.

en: Copy coupon code
ar: نسخ رمز القسيمة

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
ar: انسخ رابط القسيمة القابل للمشاركة وقم بتطبيقه عبر URL

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
ar: انسخ الرابط التالي وشاركه لتطبيق هذه القسيمة عبر عنوان URL.

en: Copy this coupon code
ar: انسخ رمز القسيمة

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ar: تعذر منح حق الوصول - قد يكون لدى المستخدم صلاحية لهذا الملف بالفعل أو لم يتم تعيين البريد الإلكتروني للفوترة. تأكد من تعيين البريد الإلكتروني الخاص بالفوترة وحفظ الطلب.

en: Could not locate WooCommerce
ar: تعذر تحديد موقع WooCommerce

en: coupon
ar: قسيمة

en: Coupon | Coupons
ar[0]: الكوبون

note: translators: The coupon code
en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
ar: الكوبون %s صالح لمستخدم جديد فقط، وبالتالي تمت إزالته.

en: Coupon Amount
ar: مبلغ الكوبون

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
ar: مبلغ القسيمة والبريد الإلكتروني والرسالة المدخلة لمستلم بطاقة الهدية

en: Coupon bulk generation
ar: توليد الكوبونات بالجملة

en: Coupon categories
ar: فئات الكوبونات

en: Coupon Category
ar: فئة الكوبون

en: Coupon Code
ar: كوبون الكوبون

en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
ar: تمت إزالة رمز القسيمة %1$s. وهو صالح فقط لـ %2$s: %3$s. يمكنك تغيير طريقة الدفع من صفحة %4$s.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
ar: رمز القسيمة %1$s صالح فقط لـ %2$s: %3$s. يمكنك تغيير طريقة الدفع من صفحة %4$s.

en: Coupon code generated for you
ar: رمز القسيمة الذي تم إنشاؤه لك

en: Coupon code passed via URL
ar: تم تمرير رمز القسيمة عبر عنوان URL

en: Coupon Code:
ar: رمز القسيمة:

note: translators: %d: Post ID
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
ar: فشل إنشاء القسيمة، تعذر العثور على القسيمة الأصلية: %د

note: translators: %s: coupon id
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
ar: فشل إنشاء القسيمة، تعذر العثور على القسيمة الأصلية: %s

en: Coupon Data
ar: بيانات الكوبون

note: translators: %s: field name
en: Coupon delivery date and time is a required field.
ar: تاريخ ووقت تسليم الكوبون هو حقل مطلوب.

[ctx: Coupon description]
en: This is a dummy Smart Coupons coupon for email previews.
ar: هذه قسيمة كوبونات ذكية وهمية لمعاينة البريد الإلكتروني.

en: Coupon Description
ar: وصف الكوبون

en: Coupon emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالقسائم

en: Coupon expiry time
ar: وقت انتهاء صلاحية القسيمة

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
ar: اختر كوبونات يمكن استخدامها مع هذه القسيمة.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
ar: حدد القسائم التي لا يمكن استخدامها مع هذه القسيمة.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
ar: يمكن استخدام الكوبون (القسائم) مع

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
ar: لا يمكن استخدام الكوبون (القسائم) مع

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
ar: ابحث عن كوبونات...

en: Coupon For
ar: قسيمة شراء

en: Coupon import
ar: استيراد الكوبونات

en: Coupon Import Error
ar: خطأ في استيراد الكوبون

en: Coupon is not valid for the
ar: القسيمة غير صالحة لـ

en: Coupon Is Visible Storewide
ar: الكوبون مرئي في جميع أنحاء المتجر

en: Coupon Message
ar: رسالة الكوبون

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
ar: لا تنتهي صلاحيتها

en: Coupon passed in URL
ar: تم تمرير القسيمة في عنوان URL

en: Coupon Received
ar: الكوبون المستلم

note: translators: The coupon code
en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
ar: تمت إزالة الكوبون. لا يوجد رصيد متبقي في %s.

en: Coupon shareable link
ar: رابط الكوبون القابل للمشاركة

en: Coupon Title Prefix
ar: بادئة عنوان الكوبون

en: Coupon Title Suffix
ar: لاحقة عنوان الكوبون

en: Coupon usage limit has been reached.
ar: تم الوصول إلى حد استخدام الكوبون.

en: Coupon Validity
ar: صلاحية الكوبون

en: Coupon value same as product's price?
ar: قيمة الكوبون نفس سعر المنتج؟

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
ar: لن يطبق الكوبون إلا في حالة استخدام أي من طرق الدفع المحددة أثناء الدفع.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
ar: لن يطبق الكوبون إلا في حالة استخدام أي من طرق الشحن المحددة أثناء الدفع.

en: Coupons
ar: الكوبونات

en: coupons
ar: الكوبونات

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
ar: إنشاء وإهداء رصيد المتجر/بطاقات الهدايا

en: Crimson Breeze
ar: نسيم قرمزي

en: Crimson Noir
ar: كريمسون نوار

en: CSV file has been generated. You can download it from
ar: تم إنشاء ملف CSV. يمكنك تنزيله من

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Currently, Smart Coupons is compatible with %s. But it is not compatible with any other multi-currency plugin or with WPML.
ar: في الوقت الحالي، تتوافق القسائم الذكية مع %s. لكنها غير متوافقة مع أي إضافة أخرى متعددة العملات أو مع WPML.

en: Custom colors
ar: ألوان مخصصة

en: Custom Style
ar: نمط مخصص

en: Customer Email
ar: البريد الإلكتروني للعميل

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it'll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they'll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn't have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
ar: يمكن للعملاء تطبيق رصيد المتجر على الاشتراك أثناء شراء الاشتراك. إذا كان رصيد المتجر نفسه يحتوي على رصيد كافٍ، فسيستمر تطبيقه على التجديدات حتى يصبح الرصيد المتبقي في رصيد المتجر أعلى من سعر التجديد. سيتمكن العملاء من تطبيق رصيد المتجر فقط أثناء الاشتراك. لن يحصلوا على خيار تطبيق رصيد المتجر في التجديدات. ولكن إذا لم يكن في رصيد المتجر رصيد كافٍ لدفع ثمن التجديدات، فسيتحول الطلب إلى الوضع المعلق. الآن عندما يذهب العميل لدفع ثمن طلب التجديد، سيحصل على خيار تطبيق رصيد المتجر مرة أخرى. لتفعيل الاشتراك مرة أخرى، سيتعين على العميل دفع ثمن التجديدات. عندما يقوم العميل بالدفع للتجديدات من حسابه، فيمكنه في هذه العملية استخدام نفس رصيد المتجر الذي لم يكن لديه رصيد كافٍ، مرة أخرى ودفع المبلغ المتبقي.

en: Customize color scheme for coupons.
ar: تخصيص نظام الألوان للقسائم.

en: Customize colors
ar: تخصيص الألوان

en: Customize Coupons
ar: تخصيص القسائم

en: Customize coupons
ar: تخصيص القسائم

en: Cutout
ar: قطع

en: Days
ar: الأيام

en: Deal
ar: صفقة

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
ar: خصم الرصيد/الهدية قبل إجراء حسابات الضرائب

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
ar: حذف الهدية / الرصيد، عند استهلاك الرصيد

note: translators: %s: Note for admin
en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
ar: حذف %1$s عندما يتم استخدام كامل مبلغ الرصيد %2$s

en: Deliver
ar: التوصيل

en: Deliver coupon
ar: تسليم القسيمة

en: Description
ar: الوصف

en: Description:
ar: الوصف:

en: Disable Email Restriction
ar: تعطيل تقييد البريد الإلكتروني

en: Disable email restriction?
ar: تعطيل تقييد البريد الإلكتروني؟

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
ar: عند تعطيل ذلك، لن يتم تطبيق أي كوبونات تلقائيًا - حتى إذا تم تمكين "تطبيق تلقائي؟

en: Discount
ar: خصم

en: Discount Coupons
ar: كوبونات الخصم

en: Discount Type
ar: نوع الخصم

en: Discount:
ar: خصم:

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
ar: اكتشف كيفية إعداد بطاقات الهدايا وتقديمها في متجرك

en: Display a message to user
ar: عرض رسالة للمستخدم

note: translators: %s: Preview link
en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
ar: عرض وصف القسيمة مع رمز القسيمة (على الموقع وكذلك في رسائل البريد الإلكتروني) %s

en: Display Coupons
ar: عرض الكوبونات

en: Display coupons
ar: عرض القسائم

en: Display prices during cart and checkout
ar: عرض الأسعار أثناء عربة التسوق والدفع

en: Display prices in the shop
ar: عرض الأسعار في المتجر

en: Display tax totals
ar: عرض إجماليات الضرائب

en: Displaying coupons
ar: عرض القسائم

en: DIY Tour
ar: جولة اصنعها بنفسك

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
ar: لا تقصر الكوبونات التي يتم إنشاؤها تلقائيًا على البريد الإلكتروني للمشتري/المستلم، يمكن لأي شخص لديه رمز القسيمة استخدامه.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
ar: لا تريد ربط رصيد المتجر لاستخدامه من قبل عميل واحد فقط؟ / هل يمكن للعميل إرسال شهادة هدية لنفسه لتمريرها إلى شخص آخر؟

en: Docs
ar: المستندات

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
ar: هل تسمح القسائم الذكية بطباعة الكوبونات الذكية كبطاقة هدايا؟

en: Don&#39;t Miss Out.
ar: لا تفوّت الفرصة.

en: Download a sample.csv to confirm
ar: قم بتنزيل نموذج.csv للتأكيد

en: Duplicate
ar: مكررة

en: each with quantity
ar: كل منها بالكمية

en: Edit coupon category
ar: تحرير فئة القسيمة

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
ar: قم بتحرير القسيمة الرئيسية التي تم إدخالها في حقل "القسائم" في صفحة تحرير المنتج، ثم انتقل إلى "قيود الاستخدام"&gt; "تعطيل تقييد البريد الإلكتروني" وقم بتعطيل هذا الإعداد واحفظ القسيمة.

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
ar: إرسال قسيمة يتم إنشاؤها تلقائياً عبر البريد الإلكتروني إلى المستلمين. بريد إلكتروني واحد لكل قسيمة.

en: Email auto generated coupons to recipients
ar: إرسال القسائم التي يتم إنشاؤها تلقائيًا عبر البريد الإلكتروني إلى المستلمين

en: Email coupon
ar: قسيمة البريد الإلكتروني

en: Email coupon to recipients
ar: إرسال القسيمة بالبريد الإلكتروني إلى المستلمين

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
ar: أرسل رسالة تذكيرية بالبريد الإلكتروني للقسائم التي قاربت صلاحيتها على الانتهاء.

en: Email heading
ar: عنوان البريد الإلكتروني

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
ar: تذكير: قسيمة الشراء الخاصة بك ستنتهي صلاحيتها قريباً

en: Email set in session successfully.
ar: تم تعيين البريد الإلكتروني في الجلسة بنجاح.

[ctx: email subject]
en: {site_title}: Your Coupon Are About to Expire!
ar: {Site_title}: الكوبون الخاص بك على وشك الانتهاء!

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
ar: الكوبونات الذكية - تذكير بانتهاء صلاحية الكوبون

en: Email to
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى

en: Email to recipients
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى المستلمين

en: Email type
ar: نوع البريد الإلكتروني

en: Emerald Blaze
ar: زمرد بلايز

en: Emerald Contrast
ar: تباين الزمرد

en: Enable
ar: التمكين

en: Enable feature to allow printing of coupons
ar: تمكين الميزة للسماح بطباعة القسائم

en: Enable store notice for the coupon
ar: تمكين إشعار المتجر بالقسيمة

en: Enable taxes
ar: تمكين الضرائب

en: Enable the use of coupon codes
ar: تمكين استخدام أكواد القسائم

en: Enable this email notification
ar: تمكين إشعار البريد الإلكتروني هذا

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
ar: قم بتمكين هذا للسماح للمشترين بتحديد تاريخ ووقت تسليم القسيمة.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
ar: قم بتمكين هذا لإرسال القسيمة إلى عناوين البريد الإلكتروني للمستلمين، المتوفرة في الملف المستورد.

en: Enable/Disable
ar: تمكين/تعطيل

en: Ending Soon!
ar: تنتهي قريباً!

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
ar: نقطة النهاية لصفحة حسابي &rarr; صفحة القسائم

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ar: %تتوفر نتائج %Qty٪، استخدم مفاتيح الأسهم لأعلى ولأسفل للتنقل.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ar: فشل التحميل

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ar: تحميل المزيد من النتائج...

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ar: لم يتم العثور على أي تطابق

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
ar: تتوفر نتيجة واحدة، اضغط على Enter لتحديدها.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ar: يُرجى حذف % كمي % من الأحرف

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ar: يرجى حذف حرف واحد

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ar: الرجاء إدخال % كمي % أو أكثر من الأحرف

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ar: يرجى إدخال 1 أو أكثر من الأحرف

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ar: البحث...

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ar: يمكنك فقط تحديد %كمية % من العناصر

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ar: يمكنك تحديد عنصر واحد فقط

en: Enter a name for the new attribute term:
ar: أدخل اسماً لمصطلح السمة الجديدة:

en: Enter a numeric value.
ar: أدخل قيمة رقمية.

en: Enter location on the server
ar: أدخل الموقع على الخادم

en: Enter more than one character to search.
ar: أدخل أكثر من حرف للبحث.

en: Enter recipient e-mail address
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ar: أدخل بعض النصوص، أو بعض السمات بواسطة أنبوب (|) يفصل بين القيم.

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
ar: أدخل عناوين البريد الإلكتروني للمستلمين مفصولة بفاصلة تحت %1$1s. تأكد من مطابقة عدد عناوين البريد الإلكتروني في %2$2s إلى %3$3s

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: Error
ar: خطأ

en: Error loading content.
ar: خطأ في تحميل المحتوى.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
ar: إدخال تاريخ ووقت إرسال الهدية فارغ أو غير صالح.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
ar: تاريخ ووقت إرسال الهدية غير صالح.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
ar: معرّف الطلب غير صالح.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
ar: لم يتم العثور على كوبونات قابلة للتطبيق.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
ar: الطلب غير موجود.

[ctx: Error message for failed net total update]
note: translators: 1: Order ID
en: Failed to update net total for Order ID: %s
ar: فشل في تحديث صافي الإجمالي لمعرف الطلب: %s

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
note: translators: 1: Current task name
en: No order id's passed
ar: لم يتم تمرير معرف الطلب

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
ar: نوع الخصم غير صالح

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
ar: غير صالح غير صالح

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
ar: المبالغ المستردة أو مبالغ الخصم غير صالحة، أو معرف القسيمة مفقود

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
ar: تم تحديد بطاقة محفوظة غير صالحة.

[ctx: Error message for missing coupons]
note: translators: 1: Order ID
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
ar: لم يتم العثور على قسائم في الطلب. معرّف الطلب: %s

[ctx: Error message for missing order]
note: translators: 1: Order ID
en: Order not found. Order ID: %s
ar: الطلب غير موجود. معرّف الطلب: %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
ar: فشل التحقق من النونce.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
note: translators: 1: Order ID
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
ar: القسيمة الذكية غير مستخدمة. معرّف الطلب: %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
ar: غير مصرح به

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
ar: المنتج المحدد غير صالح لهذه القسيمة.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
ar: عربة التسوق أو الجلسة غير متوفرة.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
ar: إجراء القسيمة غير موجود.

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be used together with one of the other coupons already applied.
ar: لا يمكن استخدام هذه القسيمة مع إحدى القسائم الأخرى المطبقة بالفعل.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
ar: الكوبون غير موجود

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
ar: بيانات البند مفقودة أو غير صالحة

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
ar: لم يتم العثور على الطلب

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
ar: معرّف الطلب مفقود أو غير صالح

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
ar: طريقة الدفع غير متوفرة.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
ar: فشل إضافة المنتج إلى عربة التسوق.

[ctx: Error message when product is already in cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" is already in your cart.
ar: "%s" موجود بالفعل في سلة التسوق الخاصة بك.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
ar: منتج أو قسيمة غير صالحة.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
ar: رمز أمان غير صالح

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
ar: المنتج غير موجود.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
ar: القسيمة غير موجودة.

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
ar: يُرجى اختيار منتج.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
ar: خطأ في معالجة الطلب.

en: Error updating checkout:
ar: خطأ في تحديث عملية الدفع:

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
ar: خطأ: %s عنوان البريد الإلكتروني للمستلمين غير صالح.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
ar: خطأ: عنوان البريد الإلكتروني لمستلمي بطاقات الهدايا غير صالح.

en: Every 5 Seconds
ar: كل 5 ثوانٍ

[ctx: example number of days]
note: Translators: %s is an example number of days.
en: e.g., %s
ar: على سبيل المثال، %s

en: Exclude
ar: استبعاد

en: Exclude Attributes
ar: استبعاد السمات

en: Exclude attributes
ar: استبعاد السمات

en: Exclude Product categories
ar: استبعاد فئات المنتجات المستثناة

en: Exclude product IDs
ar: استبعاد معرّفات المنتجات

en: Exclude Sale Items
ar: استبعاد عناصر التخفيضات

en: Exclude User Role
ar: استبعاد دور المستخدم المستبعد

en: Exclude user roles
ar: استبعاد أدوار المستخدم

en: Excluded emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني المستبعدة

note: translators: Discount amount applied on tax
en: excludes -%s on tax
ar: باستثناء -% على الضرائب

en: Expire
ar: انتهاء الصلاحية

en: Expires on:
ar: تنتهي صلاحيتها على:

en: Expiry Date
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Expiry date
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
ar: قسيمة الطباعة

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
ar: اكتملت معالجة تذكير انتهاء الصلاحية في الخلفية %s. ستختفي هذه الرسالة تلقائياً ولكن بعد بضع ثوانٍ عند التحديث.

note: translators: 1: The expiry date
en: Expiry: %s
ar: انتهاء الصلاحية: %s

en: Export
ar: التصدير

en: Export to CSV
ar: التصدير إلى CSV

en: Failed to create export file.
ar: فشل إنشاء ملف التصدير.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code 3. Order id
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
ar: فشل في جدولة البريد الإلكتروني إلى "%1$s" للقسيمة "%2$s" المستلمة من الطلب #%3$s.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
ar: فشل جدولة البريد الإلكتروني إلى "%1$s" للقسيمة "%2$s".

en: Failed to update coupon receiver details in session.
ar: فشل تحديث تفاصيل مستلم القسيمة في الجلسة.

en: Failed to update store credit refund details.
ar: فشل في تحديث تفاصيل استرداد رصيد المتجر.

en: FAQ / Common Problems
ar: الأسئلة الشائعة / المشاكل الشائعة

en: FAQ's
ar: الأسئلة الشائعة

en: Featured
ar: مميز

en: features.
ar: الميزات.

en: Festive
ar: احتفالية

en: Fetch error:
ar: خطأ في الإحضار:

en: File format seems OK
ar: يبدو تنسيق الملف على ما يرام

note: translators: File path
en: File not found %s
ar: لم يتم العثور على الملف %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
ar: لم يتم العثور على الملف. تأكد من أن الملف لديه الإذن المطلوب للقراءة و/أو أن الملف يمكن الوصول إليه:

en: File uploaded OK
ar: تم تحميل الملف موافق

en: Filter by category
ar: تصفية حسب الفئة

note: translators: Email address of users
en: Find coupons restricted to %s
ar: البحث عن قسائم مقصورة على %s

en: Flat
ar: مسطحة

note: translators: 1. The discount text
en: Flat %s discount on everything today.
ar: خصم ثابت % على كل شيء اليوم.

en: for all products
ar: لجميع المنتجات

en: for entire purchase
ar: للشراء بالكامل

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: For more details you can refer to this article: %s
ar: لمزيد من التفاصيل يمكنك الرجوع إلى هذه المقالة: %s

en: For new customers?
ar: للعملاء الجدد؟

en: For new user only?
ar: للمستخدم الجديد فقط؟

en: for some products
ar: لبعض المنتجات

en: Free Shipping
ar: شحن مجاني

en: Free shipping
ar: شحن مجاني

en: Free Shipping coupon
ar: قسيمة الشحن المجاني

en: from
ar: من

en: From version 4.11.0, you can add/link coupons to product variations as well. This feature is not available in a version lower than 4.11.0.
ar: بدءًا من الإصدار 4.11.0، يمكنك إضافة/ربط القسائم بأشكال المنتجات المختلفة أيضًا. هذه الميزة غير متوفرة في إصدار أقل من 4.11.0.

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
ar: تسليم القسيمة

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
ar: هدية لشخص آخر

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
ar: رسالة للمستقبل

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
ar: إرسال القسائم إلى...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
ar: الإرسال إلى أشخاص مختلفين

[ctx: Frontend]
en: Send to me
ar: أرسل لي

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
ar: الإرسال إلى شخص واحد

[ctx: Frontend]
en: Write a message
ar: اكتب رسالة

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ar: طلبك يحتوي على كوبونات. ماذا تريد أن تفعل؟

en: General
ar: جنرال لواء

en: generate
ar: توليد

en: Generate coupon code
ar: إنشاء رمز القسيمة

en: Generate coupons and
ar: إنشاء القسائم و

en: generated
ar: تم إنشاؤه

note: translators: %s: Label for store credit
en: Generated %s amount
ar: النسبة المئوية للمبلغ المتولد

en: generated & sent
ar: تم إنشاؤها وإرسالها

en: Generated Coupon Data
ar: بيانات الكوبونات المُنشأة

en: Generated coupons
ar: كوبونات مولدة

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: arrow
ar: سهم

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
ar: لم يتم إنشاء القسائم لهذا الطلب. يمكنك إعادة إنشائها من %1$s. حدد إجراءً مناسبًا من القائمة المنسدلة %2$s واضغط على الزر %3$s المجاور له.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Order actions
ar: إجراءات الطلب

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating coupons
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
ar: حدد %s لإعادة إنشاء القسائم فقط. لن يتم إرسال بريد إلكتروني لهذا الغرض.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating & resending coupons
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
ar: حدد %s لإعادة إنشاء القسائم وإعادة إرسالها إلى المستلمين عبر البريد الإلكتروني.

en: Get shareable link
ar: احصل على رابط قابل للمشاركة

en: get this & several other products at a huge discount
ar: احصل على هذا المنتج والعديد من المنتجات الأخرى بخصم كبير

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
ar: الحصول على "خطأ لم يتم العثور على الصفحة" عند الوصول إلى علامة تبويب القسائم من صفحة حسابي؟

en: Gift a product via coupon
ar: إهداء منتج عن طريق القسيمة

en: Gift box
ar: علبة هدايا

en: Gift Card
ar: بطاقة الهدايا

en: Gift card
ar: بطاقة الهدايا

en: Gift Card discount is inclusive of tax
ar: خصم بطاقة الهدايا شامل الضريبة

en: Gift cards
ar: بطاقات الهدايا

[ctx: Gift selection notice]
note: translators: %1$s is the formatted coupon code, %2$s is the coupon code used as modal ID.
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
ar: اختر هديتك الآن مع القسيمة %1$s! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
ar: انقر هنا لاختيار المنتج المؤهل.

en: Gift to someone else
ar: هدية لشخص آخر

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
ar: إعطاء اسم مفرد بديل لرصيد المتجر/شهادة الهدايا. ستعمل هذه التسمية على إعادة تسمية رصيد المتجر/شهادة الهدايا المستخدمة في ملحق القسائم الذكية فقط. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [اقرأ المزيد] </small></a>

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
ar: منح خصم أو رصيد عند تسجيل الاشتراك، أو منح خصم أو أرصدة متكررة، أو تطبيق رصيد أثناء التسجيل، أو الدفع التلقائي للتجديدات من الرصيد (ملاحظة: عند استخدام PayPal Standard Gateway، يمكن تطبيق رصيد المتجر فقط أثناء التسجيل. لن يعمل الدفع التلقائي للتجديدات عن طريق الائتمان مع PayPal Standard Gateway).

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
ar: قدم خصومات أكبر دون الإضرار بأرباحك. قدم خصمًا بنسبة مئوية على القسيمة حتى قيمة معينة. مثال - خصم ثابت 50% حتى 100 دولار.

en: Give discounts to customers for next purchase
ar: تقديم خصومات للعملاء عند الشراء التالي

en: Give plural name for the above singular name.
ar: اذكر اسم الجمع للاسم المفرد أعلاه.

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
ar: يسعدنا انضمامك إلينا. نأمل أن يضيف WooCommerce Smart Coupons إلى نجاحك المنشود 🏆

note: translators: HTML entity for Right-arrow
en: Go to Coupons dashboard %s
ar: الانتقال إلى لوحة معلومات الكوبونات %s

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
ar: انتقل إلى ووردبريس -&gt; الإعدادات -&gt; الروابط الثابتة وانقر على حفظ الإعدادات مرة واحدة.

en: Gold
ar: الذهب

en: Great News!
ar: أخبار رائعة!

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board
en: Have a feature request? Submit it %s.
ar: هل لديك طلب ميزة؟ قم بإرساله %s.

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board translators: 1. File name 2. File download link
en: here
ar: هنا

en: HH:MM
ar: س.ح: م.م

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
ar: مرحباً بكم! قم بتحميل ملف CSV بتفاصيل القسائم لاستيرادها إلى متجرك.

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Hide this notice
ar: إخفاء هذا الإشعار

en: Highest priced qualifying product in cart
ar: المنتج المؤهل الأعلى سعراً في عربة التسوق

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
ar: كيف يمكنني إعادة إرسال قسيمة بطاقة الهدايا التي اشتراها العملاء؟

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
ar: كيف يعمل الدفع التلقائي عن طريق رصيد المتجر مع الاشتراكات؟

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
ar: كم عدد القسائم (كحد أقصى) التي يجب أن تظهر على عربة التسوق والدفع وصفحة حسابي؟ إذا تم الضبط على 0 (صفر) فلن يتم عرض القسائم على الإطلاق على الموقع الإلكتروني.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link
ar: كيفية تطبيق كوبون واحد أو عدة كوبونات بنقرة على رابط

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
ar: كيف يمكن تغيير نصوص رسائل البريد الإلكتروني المرسلة من القسائم الذكية؟

en: How to Configure BOGO
ar: كيفية تكوين BOGO

en: How to override email template
ar: كيفية تجاوز قالب البريد الإلكتروني

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: How to Print Coupons
ar: كيفية طباعة القسائم

en: How to translate texts from Smart Coupons?
ar: كيف تترجم النصوص من القسائم الذكية؟

en: How to use Smart Coupons the best way
ar: كيفية استخدام الكوبونات الذكية بأفضل طريقة

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
ar: اسرع تتسارع! على مجموعة كاملة من المنتجات.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
ar: أنا أستخدم WPML ويوفر WPML دعمًا للعملات المتعددة، ولكن الكوبونات الذكية تقوم بتغيير رمز العملة فقط وتظل قيمة السعر كما هي. هل يمكن للقسائم الذكية تغيير رمز العملة وقيمة السعر المرتبط بها؟

note: translators: 1: ID who refunded
en: ID: %d
ar: المعرف: %د

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
ar: في حالة التمكين، سيتم تحديث القسائم الموجودة التي تتطابق مع رمز القسيمة. سيتم تخطي القسائم غير الموجودة.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
ar: إذا كنت زائراً نصل إلى عنوان بريدك الإلكتروني الخاص بالفواتير الذي تم إدخاله أثناء الشراء

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
ar: إذا كنت تواجه أي مشاكل، يُرجى استخدام %s من حساب WooCommerce الخاص بك.

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
ar: إذا قمت بتسجيل الدخول نصل إلى عنوان بريدك الإلكتروني الخاص بالفواتير المحفوظ في حسابك وعنوان البريد الإلكتروني الخاص بالفواتير الذي تم إدخاله أثناء الشراء

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: If you want to import coupon through file, the file should be like
ar: إذا كنت تريد استيراد قسيمة من خلال ملف، يجب أن يكون الملف مثل

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
ar: إذا كنت تريد تقييد القسيمة على مواقع معينة، أدخل المواقع المسموح بها هنا. سيتم إكمال أسماء الدول والولايات تلقائياً. أدخل أسماء المدن عن طريق كتابتها بالكامل. لا بأس بالأسماء الجزئية أيضاً.

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
ar: إذا كان متجرك يستخدم %s وقام عميلك بشراء اشتراك باستخدام رصيد المتجر. إذا كان رصيد المتجر هذا به رصيد متبقي فيه، فسيستخدمه المتجر تلقائيًا لتجديد هذا الاشتراك.

en: Import
ar: الاستيراد

en: import
ar: الاستيراد

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
ar: استورد <strong>القسائم</strong> إلى متجرك عبر ملف csv.

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
ar: استيراد القسائم الفريدة وتصديرها بكميات كبيرة عبر CSV. شارك رموز القسائم على مواقع الصفقات أو أرسلها بالبريد الإلكتروني إلى عملائك.

en: Import complete - imported
ar: اكتمل الاستيراد - تم الاستيراد

en: Import Coupons
ar: كوبونات الاستيراد

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Import-Export
ar: الاستيراد والتصدير

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export" translators: 1. Important 2. Upload path translators: 1. Coupon type
en: Important
ar: مهم

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Important setting
ar: إعدادات مهمة

en: imported
ar: مستورد

en: in the background. You will be notified when it is completed.
ar: في الخلفية. سيتم إعلامك عند اكتماله.

en: Include
ar: تضمين

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
ar: تضمين تفاصيل الكوبونات في صفحة المنتج، بالنسبة للمنتجات التي تصدر كوبونات %s

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
ar: قم بتضمين القسائم المستلمة من أشخاص آخرين في حسابي &gt; صفحة القسائم %s

en: Include in email?
ar: تضمين في البريد الإلكتروني؟

note: translators: %s: Label for store credit
en: Include tax in the amount of the generated %s
ar: قم بتضمين الضريبة في مبلغ النسبة المئوية المتولدة

en: Include tax in the amount of the generated gift card
ar: قم بتضمين الضريبة في مبلغ بطاقة الهدايا التي تم إنشاؤها

note: translators: Discount amount applied on tax
en: includes -%s on tax
ar: تشمل -% على الضريبة

note: translators: 1. Coupon code 2. Expiry date
en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
ar: التنسيق غير صحيح لتاريخ انتهاء صلاحية القسيمة "%1$s". التاريخ المدخل هو %2$s. تنسيق التاريخ المتوقع: YYYYY-MMM-DD

en: Individual USe
ar: الاستخدام الفردي

en: Insane deal
ar: صفقة مجنونة

en: Insert Shortcode
ar: إدراج رمز قصير

note: translators: 1: Label for store credit
en: Invalid %s refund amount
ar: مبلغ استرداد %s غير صالح

en: Invalid / Used Coupons
ar: كوبونات غير صالحة/مستعملة

en: Invalid amount.
ar: مبلغ غير صالح.

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
ar: ملف CSV غير صالح. تأكد من احتواء ملف CSV على جميع الأعمدة وصف الرأس والبيانات بالتنسيق الصحيح.

en: Invalid email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Invalid email format.
ar: تنسيق البريد الإلكتروني غير صالح.

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: is | are
ar[0]: هو

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
ar: نشط ولكنه لن يعمل إلا مع WooCommerce 3.0.0+.

en: Is Email Coupon Message
ar: هي رسالة قسيمة البريد الإلكتروني

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
ar: هل من الممكن الحصول على قسيمة لكل شكل من أشكال المنتج المتغير؟

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
ar: هل من الممكن دفع جزء من قيمة الاشتراك باستخدام رصيد المتجر والباقي بطريقة أخرى؟

en: Is Pick Price of Product
ar: هل اختيار سعر المنتج

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
ar: هل القسائم الذكية متوافقة مع اشتراكات WooCommerce؟

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
ar: هل الكوبونات الذكية متوافقة مع WPML؟

en: Is that a city name or partial name or ZIP code, you want to match? If so, press "Enter" to save it as:
ar: هل هذا اسم مدينة أو اسم جزئي أو رمز بريدي تريد مطابقته؟ إذا كان الأمر كذلك، فاضغط على "Enter" لحفظه بصيغة:

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
ar: هل يوجد أي ملف مرجعي لإنشاء ملف استيراد للقسائم؟

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
ar: يبدو أن ملحق PHP "fileinfo" إما أنه غير مثبت أو غير مهيأ أو لا يمكن الوصول إليه.

en: it to use
ar: لاستخدامها

en: Keppel
ar: كيبل

en: Know Smart Coupons
ar: تعرف على القسائم الذكية

en: Labels
ar: الملصقات

en: Later
ar: في وقت لاحق

en: later
ar: فيما بعد

en: latest version of Smart Coupons
ar: أحدث إصدار من القسائم الذكية

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
ar: تعرف على كيفية تهيئة بيع رصيد المتجر بأي مبلغ

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
ar: تعلم كيفية إنشاء عرض اشترِ واحد واحصل على واحد (BOGO) لزيادة المبيعات وجذب العملاء

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
ar: تعرّف على كيفية تقديم بطاقة هدايا بقيمة 100 دولار مقابل 90 دولاراً فقط

en: leaving a review
ar: ترك مراجعة

en: Less details
ar: تفاصيل أقل

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
ar: اسمح للعملاء بشراء بطاقات الهدايا منك أو يمكنك إصدار رصيد في المتجر يمكن للمستخدمين استرداده على عملية الشراء الحالية أو التالية. انظر كيف: %1$s أو %2$s

note: translators: %s: link to review WooCommerce Smart Coupons
en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
ar: هل أعجبتك كوبونات WooCommerce الذكية؟ اترك لنا %s. شكرًا جزيلًا من WooCommerce و StoreApps مقدمًا!

en: Limit Usage to X Items
ar: قصر الاستخدام على عناصر X

en: Limited Time Offer!
ar: عرض لفترة محدودة!

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
ar: اتصل بفريق الدعم لدينا

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
ar: عرض الإجراء المقرر

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
ar: قائمة القسائم وتفاصيلها التي استلمتها من المتجر. انقر على القسيمة للاطلاع على التفاصيل.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
ar: قائمة القسائم الصالحة والمتاحة للاستخدام. انقر على القسيمة لاستخدامها. لن يظهر خصم القسيمة إلا عند وجود منتج واحد على الأقل في عربة التسوق.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
ar: قائمة القسائم التي لا يمكن استخدامها. يمكن أن يستند السبب إلى قيود الاستخدام، وحدود الاستخدام، وتاريخ انتهاء الصلاحية.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
ar: قائمة بعناوين البريد الإلكتروني المستبعدة للفوترة للتحقق منها عند تقديم الطلب. افصل عناوين البريد الإلكتروني بفاصلات. يمكنك أيضًا استخدام علامة النجمة (*) لمطابقة أجزاء من البريد الإلكتروني. على سبيل المثال "*@@gmail.com" لمطابقة جميع عناوين gmail.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ar: تحميل معلومات الفوترة الخاصة بالعميل؟ سيؤدي ذلك إلى إزالة أي معلومات فوترة تم إدخالها حالياً.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar: تحميل معلومات الشحن الخاصة بالعميل؟ سيؤدي ذلك إلى إزالة أي معلومات شحن تم إدخالها حالياً.

en: Locations lookup in
ar: البحث عن المواقع في

en: Loco Translate
ar: ترجمة لوكو

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
note: translators: 1: The task class name
en: Batch stopped due to health status in task: %s
ar: تم إيقاف الدفعة بسبب الحالة الصحية في المهمة: %s

en: Majorelle Blue
ar: ماجوريل بلو

en: Make a duplicate from this coupon
ar: قم بعمل نسخة مكررة من هذه القسيمة

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
ar: اجعل استخدام العميل للقسيمة سهلاً وبسيطاً

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
ar: تأكد من تمكين استخدام القسيمة في متجرك. يمكنك العثور على هذا الإعداد

en: Make sure you are using the
ar: تأكد من استخدامك لـ

en: Manage coupon categories
ar: إدارة فئات القسائم

en: Manage Coupon Reminder Emails
ar: إدارة رسائل التذكير بالقسائم الإلكترونية

en: Marketing
ar: التسويق

en: Match for location in
ar: تطابق الموقع في

en: Max discount
ar: الحد الأقصى للخصم

note: translators: 1. WooCommerce current currency symbol
en: Max discount (%s)
ar: الحد الأقصى للخصم (%)

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Maximum quantity
ar: الكمية القصوى

en: Maximum Spend
ar: الحد الأقصى للإنفاق

en: McDonald
ar: ماكدونالد

en: Menu Order
ar: طلب القائمة

en: Message
ar: الرسالة

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
note: translators: %s: Plugin name
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
ar: فشل تحديث قاعدة البيانات %1$s. قد يكون هذا بسبب مشاكل في الخادم أو مشاكل في التكوين. الرجاء النقر فوق الزر "إعادة تشغيل التحديث" للمحاولة مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة، يرجى الاتصال ب %2$s للحصول على المساعدة.

[ctx: Message for the combo coupons feature admin notice]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: Now control which coupons can or can’t be used together. With Combo Coupons, create smarter discount rules to stack or restrict coupon usage based on your strategy — right from the coupon settings.
ar: يمكنك الآن التحكم في استخدام القسائم معًا. مع قسائم كومبو، أنشئ قواعد خصم أكثر ذكاءً لتكديس أو تقييد استخدام القسائم بناءً على استراتيجيتك - مباشرةً من إعدادات القسائم.

[ctx: Message for the new feature admin notice, introducing the coupon expiry reminder]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: %s is excited to introduce the new Coupon Expiry Reminders! Now, you can automatically send reminder emails to your customers before their coupons expire. Ensure they never miss out on a discount by setting up reminders in the Smart Coupons - Expiry Reminder section.
ar: %s متحمس لتقديم تذكيرات انتهاء صلاحية الكوبونات الجديدة! يمكنك الآن إرسال رسائل تذكير تلقائيًا إلى عملائك عبر البريد الإلكتروني قبل انتهاء صلاحية كوبوناتهم. تأكد من عدم تفويتهم أي خصم من خلال إعداد تذكيرات في قسم تذكير انتهاء صلاحية القسائم الذكية - تذكير انتهاء الصلاحية.

[ctx: Message shown when there are no available coupons for the customer]
en: Sorry, No coupons available for you.
ar: عذرًا، لا توجد كوبونات متاحة لك.

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Minimum quantity
ar: الحد الأدنى للكمية

en: Minimum Spend
ar: الحد الأدنى للإنفاق

en: Mint Ember
ar: جمرة النعناع

note: translators: Discount type
en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
ar: تم تعيين التعريف المفقود لنوع الخصم "%s" بنجاح!

en: Months
ar: الشهور

en: More details
ar: المزيد من التفاصيل

en: My Account page
ar: صفحة حسابي

en: N/A
ar: غير متاح

en: Name
ar: الاسم

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
ar: هل تحتاج إلى الكثير من القسائم؟ يمكنك القيام بذلك بسهولة مع الكوبونات الذكية.

en: Network error:
ar: خطأ في الشبكة:

en: Never expires
ar: لا تنتهي صلاحيتها

en: Never show again
ar: لا تعرض مرة أخرى

en: New coupon category name
ar: اسم فئة القسيمة الجديد

en: New feature
ar: ميزة جديدة

en: No coupon categories found
ar: لم يتم العثور على أي فئات للقسائم

en: No coupon code found.
ar: لم يتم العثور على رمز القسيمة.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
ar: لم يتم تمرير أي معرّفات قسيمة.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
ar: لم يتم توفير أي قسيمة لنسخها!

en: No customer selected
ar: لم يتم اختيار أي عميل

en: No email provided.
ar: لم يتم توفير بريد إلكتروني.

en: No maximum
ar: لا يوجد حد أقصى

en: No minimum
ar: لا يوجد حد أدنى

en: No payment methods
ar: لا توجد طرق دفع

en: No product attributes
ar: لا توجد سمات المنتج

en: No restrictions
ar: لا توجد قيود

en: No search term specified.
ar: لم يتم تحديد مصطلح البحث.

en: No shipping methods
ar: لا توجد طرق شحن

en: No user roles
ar: لا توجد أدوار مستخدمين

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit's balance. If store credit's balance is more than subscription's total then your bank account or credit card will not be charged.
ar: لا، هذا ممكن فقط في الحالات التي يكون فيها مبلغ الاشتراك أكثر من رصيد رصيد رصيد المتجر. إذا كان رصيد رصيد المتجر أكثر من إجمالي الاشتراك، فلن يتم الخصم من حسابك المصرفي أو بطاقتك الائتمانية.

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
ar: لا، يجب ألا يحتوي رمز الكوبون على أي مسافات في الاسم، على سبيل المثال، يجب أن يكون رمز الكوبون "شهادة هدية" وليس "شهادة هدية".

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
ar: فشل التحقق من رمز عدم التحقق من الإجراء "wc_sc_refund_store_store_credit".

en: Nonce verification failed.
ar: فشل التحقق من النونce.

note: translators: Excluded product names
en: Not valid for %s
ar: غير صالح لـ %s

note: translators: 1: The category names excluded
en: Not valid for category %s | Not valid for categories %s
ar[0]: غير صالح للفئة %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Not valid for sale items
ar: غير صالحة للبيع

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
ar: ليس بعد، ولكن يجري العمل على ذلك. ستجد هذا في الإصدارات اللاحقة.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
ar: ملاحظة: إذا كانت أي قسيمة من ملف CSV موجودة بالفعل في المتجر، فلن يتم تحديث القسيمة الحالية، وبدلاً من ذلك سيتم استيراد قسيمة جديدة وستصبح القسيمة السابقة بنفس الرمز غير نشطة.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
ar: ملاحظة: تم تعطيل WP CRON على التثبيت الخاص بك مما قد يمنع اكتمال هذا التحديث.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
ar: يُرجى إدخال رمز القسيمة صالح.

en: Notification
ar: الإخطار

en: Now
ar: الآن

en: Number of characters in auto-generated coupon code
ar: عدد الأحرف في رمز القسيمة الذي يتم إنشاؤه تلقائياً

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
ar: سيقتصر عدد الأحرف في رمز القسيمة الذي يتم إنشاؤه تلقائيًا على هذا العدد باستثناء البادئة و/أو اللاحقة. الطول الافتراضي سيكون 13. يوصى بإبقاء هذا الرقم بين 10 إلى 15 لتجنب تكرار رمز القسيمة.

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Number of coupons to generate
ar: عدد القسائم المطلوب إنشاؤها

en: Number of coupons to show
ar: عدد القسائم المراد عرضها

en: Ocean
ar: المحيط

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: of
ar: من

en: on
ar: على

en: On Cart/Checkout pages
ar: في صفحات عربة التسوق/الدفع

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
ar: يتم دعم ملفات CSV فقط. نوع الملف الذي تم تحميله هو:

en: Open in a new tab
ar: فتح في علامة تبويب جديدة

en: Optional coupon code format
ar: تنسيق رمز القسيمة الاختياري

en: OR
ar: أو

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
ar: تفاصيل القسيمة المرسلة يدوياً.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
ar: يتم إعادة إنشاء القسائم يدوياً وإرسالها.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
ar: الكوبونات التي يتم تجديدها يدوياً.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
ar: إعادة إنشاء رسائل البريد الإلكتروني للقسائم وإعادة إرسالها

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
ar: كوبونات التجديد

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
ar: إعادة إرسال رسائل البريد الإلكتروني للقسيمة

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by %s
ar: الطلب المدفوع من قبل %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by store credit.
ar: الطلب المدفوع عن طريق رصيد المتجر.

en: Original amount
ar: المبلغ الأصلي

en: our support team
ar: فريق الدعم لدينا

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
ar: شروط الكوبونات الذكية

en: Parent coupon category
ar: فئة القسيمة الرئيسية

en: Parent coupon category:
ar: فئة القسيمة الأصلية:

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: payment method | payment methods
ar[0]: طريقة الدفع

en: Payment methods
ar: طرق الدفع

note: translators: The PHP extension name
en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
ar: امتداد PHP %s مفقود أو لا يمكن الوصول إليه. وهو مطلوب لواردات القسيمة الآمنة.

en: Pick a delivery date & time
ar: اختر تاريخ ووقت التسليم

note: translators: 1. The discount text
en: Pick any item today for %s off.
ar: اختر أي سلعة اليوم بخصم %

en: Please consider
ar: يرجى النظر في

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
ar: يرجى إدخال قيمة صحيحة لعدد القسائم المطلوب إنشاؤها

en: Please enter in a value less than the regular price.
ar: يرجى إدخال قيمة أقل من السعر العادي.

en: Please enter in country code with two capital letters.
ar: يُرجى إدخال رمز البلد بحرفين كبيرين.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
ar: الرجاء الإدخال بالتنسيق العشري (%s) بدون فواصل الألف.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ar: الرجاء الإدخال بالصيغة العشرية النقدية (%s) بدون فواصل الألف ورموز العملات.

en: Please select at least one coupon to print.
ar: يُرجى اختيار قسيمة واحدة على الأقل لطباعتها.

en: Please select some categories
ar: يرجى تحديد بعض الفئات

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
ar: يُرجى تحديد بعض الفئات في قيود "فئات المنتجات" أعلاه...

en: Please select some items.
ar: يرجى تحديد بعض العناصر.

en: Please select some products
ar: يرجى اختيار بعض المنتجات

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
ar: يُرجى تحديد بعض المنتجات في قيود "المنتجات" أعلاه...

en: Please try again later.
ar: يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Please update WooCommerce to the latest version
ar: يُرجى تحديث WooCommerce إلى أحدث إصدار

en: plugin and then following steps listed
ar: المكون الإضافي ثم اتباع الخطوات المدرجة

en: Plural name
ar: اسم الجمع

en: Polylang plugin is required for this functionality.
ar: المكون الإضافي Polylang مطلوب لهذه الوظيفة.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
ar: اختر خياراً.

en: Post Date
ar: تاريخ النشر

en: Post Excerpt
ar: مقتطفات من المنشور

en: Post Parent
ar: مشاركة الوالدين

en: Post Status
ar: حالة الوظيفة

en: Prefix
ar: البادئة

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview Email
ar: معاينة البريد الإلكتروني

en: Prices entered with tax
ar: الأسعار المدخلة مع الضريبة

en: Print
ar: الطباعة

en: Print coupon | Print coupons
ar[0]: قسيمة الطباعة

en: Print selected coupons
ar: طباعة كوبونات مختارة

en: Printing coupons
ar: كوبونات الطباعة

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: Product | Products
ar[0]: المنتج

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: product | products
ar[0]: المنتج

en: Product Attributes
ar: سمات المنتج

en: Product attributes
ar: سمات المنتج

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
ar: سمات المنتج التي سيتم تطبيق القسيمة عليها، أو التي يجب أن تكون في عربة التسوق حتى يتم تطبيق النسبة المئوية.

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
ar: سمات المنتج التي لن تطبق عليها القسيمة، أو التي لا يمكن أن تكون في عربة التسوق حتى يتم تطبيق النسبة المئوية.

en: Product categories
ar: فئات المنتجات

en: Product Discount
ar: خصم المنتج

en: Product IDs
ar: معرّفات المنتجات

en: Product quantity based restrictions
ar: القيود القائمة على كمية المنتج

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
ar: تصنيفات المنتجات التي ستكون القسيمة قابلة للتطبيق عليها، أو توافرها في عربة التسوق حتى يتم تطبيق "خصم عربة التسوق الثابت"، بناءً على ما إذا كانت التصنيفات مشمولة أو مستبعدة.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
ar: تصنيفات المنتجات التي ستكون القسيمة قابلة للتطبيق عليها، أو توافرها في عربة التسوق حتى يتم تطبيق "خصم عربة التسوق الثابت"، بناءً على ما إذا كانت التصنيفات مشمولة أو مستبعدة. يجب أن تكون جميع التصنيفات المحددة هنا صالحة، لكي تكون هذه القسيمة صالحة.

en: Products
ar: المنتجات

en: Progress
ar: التقدم المحرز

en: Promotion
ar: الترقية

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase %s worth
ar: النسبة المئوية لقيمة الشراء

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase credit worth
ar: قيمة ائتمان الشراء

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Quickly create and email %s to one or more people.
ar: إنشاء %s وإرسالها بالبريد الإلكتروني بسرعة إلى شخص واحد أو أكثر.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
ar: يمكنك إنشاء رصيد المتجر أو بطاقة الهدايا وإرسالها بالبريد الإلكتروني بسرعة إلى شخص واحد أو أكثر.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
ar: هل أنت جاهز للاستيراد؟ اختر ملف .csv، ثم انقر على "تحميل ملف".

en: Receiver
ar: جهاز الاستقبال

en: Recurring subscriptions
ar: الاشتراكات المتكررة

note: translators: %1$s: coupon code, %2$d: number of options, %3$s: discount amount, %4$s: currency symbol, %5$s: discount type.
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
ar: قم باسترداد "%1$s" واختر منتجًا واحدًا من %2$d بخصم %3$s %4$s %5$s

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund %1$s - %2$s
ar: استرداد %1$1$s - %2$s

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
ar: استرداد %1$1$s - %2$s بواسطة %3$s

en: Remind me after a month
ar: ذكرني بعد شهر

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove taxonomy restriction
ar: إزالة قيود التصنيف

en: Remove this attribute?
ar: إزالة هذه السمة؟

en: Remove this item meta?
ar: إزالة هذا العنصر ميتا؟

en: Removed Coupon Personal Data
ar: إزالة بيانات الكوبون الشخصية

en: Removed Order Personal Data
ar: البيانات الشخصية للطلب الذي تمت إزالته

en: Removed User Personal Data
ar: البيانات الشخصية للمستخدم التي تمت إزالتها

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
ar: يجب ألا تصدر أوامر التجديد كوبونات حتى عندما تتضمن منتجًا يصدر كوبونات

en: Required
ar: مطلوب

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
ar: تاريخ ووقت الكوبونات المجدولة

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلمين

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
ar: رسالة لمستلم القسيمة

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
ar: ما إذا كنت تريد إرسال القسائم الآن أو جدولة إرسالها في وقت لاحق.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
ar: سواء لإرسال القسائم إلى شخص واحد فقط أو عدة أشخاص.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
ar: سواء لإرسال القسائم إلى شخص آخر

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
ar: احتفظ برصيد المتجر/شهادة الهدية

en: Review
ar: المراجعة

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
ar: دور المستخدمين الذين لا تكون هذه القسيمة صالحة لهم. اتركها فارغة إذا كنت تريد أن تكون هذه القسيمة صالحة للمستخدمين الذين لهم أي دور.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
ar: دور المستخدمين الذين تكون هذه القسيمة صالحة لهم. اتركها فارغة إذا كنت تريد أن تكون هذه القسيمة صالحة للمستخدمين الذين لهم أي دور.

en: Rose Pink
ar: وردي وردي

en: Rounding
ar: التقريب

en: Scheduled email heading
ar: عنوان البريد الإلكتروني المجدول

en: Scheduled email subject
ar: موضوع البريد الإلكتروني المجدول

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
ar: يقوم %s بجدولة تذكيرات انتهاء صلاحية القسيمة في الخلفية. قد يستغرق ذلك بضع لحظات، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
ar: ابحث وحدد القسيمة التي تريد عرضها كإشعار المتجر. سيتم عرض وصف القسيمة المختارة مع رمز القسيمة (إذا تم تعيينه) وإلا سيتم إنشاء الوصف تلقائياً. لتعطيل الميزة، اترك هذا الحقل فارغاً.

en: Search coupon categories
ar: البحث في فئات القسائم

en: Search coupon...
ar: قسيمة بحث...

en: Search for a coupon&hellip;
ar: ابحث عن قسيمة...

en: Search for a coupon...
ar: ابحث عن قسيمة...

en: Search for a product&hellip;
ar: ابحث عن منتج...

en: See coupon search limitations
ar: انظر قيود البحث عن القسيمة

en: See how
ar: انظر كيف

en: Select Additional Locations
ar: اختر مواقع إضافية

en: Select location
ar: اختر الموقع

en: Select options
ar: حدد الخيارات

en: Select order status&hellip;
ar: حدد حالة الطلب...

en: Select product attributes...
ar: حدد سمات المنتج...

note: translators: %s: Label for store credit
en: Sell %s at less price?
ar: بيع النسب المئوية بسعر أقل؟

en: Sell gift cards at less price?
ar: بيع بطاقات الهدايا بسعر أقل؟

en: Sell or issue store credit / gift cards
ar: بيع أو إصدار بطاقات ائتمان/بطاقات الهدايا من المتجر

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: Send
ar: إرسال

note: translators: %s: singular name for store credit translators: Store Credit label
en: Send %s
ar: إرسال %s

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
ar: إرسال رسالة إقرار بالبريد الإلكتروني إلى المشتري. بريد إلكتروني واحد لكل عميل.

en: Send Coupon Form
ar: إرسال نموذج الكوبون

en: Send coupon form
ar: إرسال نموذج القسيمة

en: Send coupons on renewals?
ar: إرسال القسائم على التجديدات؟

en: Send Coupons to...
ar: إرسال القسائم إلى...

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
ar: إرسال بريد إلكتروني واحد فقط بدلاً من عدة رسائل بريد إلكتروني عند إنشاء عدة قسائم لنفس المستلم

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
ar: إرسال بريد إلكتروني واحد فقط بدلاً من عدة رسائل بريد إلكتروني عند إنشاء عدة قسائم لكل مستلم.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Send Store Credit
ar: إرسال رصيد المتجر

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Send to
ar: إرسال إلى

en: Send to different people
ar: الإرسال إلى أشخاص مختلفين

en: Send to me
ar: أرسل لي

en: Send to one person
ar: الإرسال إلى شخص واحد

en: Sender
ar: المرسل

en: sent
ar: أُرسلت

en: Set a maximum discount limit
ar: تعيين حد أقصى للخصم

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Setting
ar: الإعداد

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
ar: تم تعطيل الإعداد "تمكين استخدام رموز القسائم".

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Shipment
ar: الشحن

en: Shipping address
ar: عنوان الشحن

en: shipping address
ar: عنوان الشحن

en: Shipping Locations
ar: مواقع الشحن

en: Shipping methods
ar: طرق الشحن

en: Shop now!
ar: تسوق الآن!

note: translators: %s: Preview link
en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
ar: اعرض القسائم المتاحة للعملاء على حسابي &gt; صفحة القسائم %s

note: translators: %s: Preview link
en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
ar: إظهار الكوبونات غير الصالحة أو المستخدمة في حسابي &gt; القسائم %s

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
ar: اعرض الكوبونات الصالحة فقط لعميلك (في حالة تسجيل الدخول) في عربة التسوق والدفع وصفحة حسابي. يمكن تطبيق القسائم بنقرة واحدة. لذا، لا داعي لتذكر رمز القسيمة أو نسخ ولصق الكوبونات.

en: Show to everyone?
ar: عرض للجميع؟

en: Simplest method is by installing
ar: أبسط طريقة هي عن طريق تثبيت

en: Singular name
ar: الاسم المفرد

en: Skipped
ar: تم التخطي

en: skipped
ar: تم التخطي

en: Smart Coupon
ar: الكوبون الذكي

en: Smart Coupon's fields are broken?
ar: حقول الكوبون الذكي معطلة؟

en: Smart Coupons
ar: الكوبونات الذكية

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
ar: القسائم الذكية - رسالة شكر وتقدير بالبريد الإلكتروني

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
ar: القسائم الذكية - البريد الإلكتروني للقسيمة التي يتم إنشاؤها تلقائيًا

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
ar: الكوبونات الذكية - بريد إلكتروني مدمج للقسائم التي يتم إنشاؤها تلقائيًا

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
ar: تمكّن القسائم الذكية القسائم من أن تصبح نظاماً تلقائياً/تفاعلياً.

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
ar: قامت الكوبونات الذكية بإنشاء صفحة شروط القسيمة (المستخدمة أثناء طباعة القسيمة) من أجلك. يرجى تعديلها كما هو مطلوب من

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
ar: القسائم الذكية هي امتداد قوي، مبني على كوبونات WooCommerce. يضيف نوع خصم جديد - رصيد المتجر - ووظائف متقدمة إلى القسائم الافتراضية.

en: Smart Coupons is not sending emails.
ar: الكوبونات الذكية لا ترسل رسائل البريد الإلكتروني.

en: Smart Coupons related settings
ar: الإعدادات المتعلقة بالقسائم الذكية

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
ar: لا ترسل القسائم الذكية البريد الإلكتروني إلا بعد اكتمال الطلب. لذا تأكد من تمكين البريد الإلكتروني الخاص بإكمال الطلب وإرساله. إذا تم تمكينه، فتأكد من أن جميع إعدادات القسائم والمنتجات في مكانها الصحيح. تحقق أيضًا عن طريق تبديل القالب الخاص بك.

en: Smart Coupons Settings
ar: إعدادات القسائم الذكية

en: Smart Coupons settings
ar: إعدادات القسائم الذكية

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
ar: تستخدم القسائم الذكية خطافات عربة التسوق والدفع وصفحة حسابي لعرض القسائم المتاحة. إذا كان قالبك لا يستخدم تلك الخطافات في قالب عربة التسوق والدفع وحسابي، فلن يتم عرض القسائم.

en: Smart Coupons: Restrictions
ar: الكوبونات الذكية: القيود

en: so far?
ar: حتى الآن؟

en: some products
ar: بعض المنتجات

en: Some values required for $item_id & $item_key
ar: بعض القيم المطلوبة لـ $item_id و $item_key

en: Some values required for $post_id & $meta_key
ar: بعض القيم المطلوبة ل $post_id و $meta_key

en: Sorry, No coupons available for you.
ar: عذرًا، لا توجد كوبونات متاحة لك.

en: Sorry, there has been an error.
ar: عذراً، لقد حدث خطأ.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
ar: عذرًا، لا تنطبق هذه القسيمة على المنتجات المختارة.

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
ar: عذرًا، لا تنطبق هذه القسيمة على %1$s: %2$s.

en: Spanish Orange
ar: برتقال إسباني

en: Special
ar: خاص

note: translators: Formatted minimum amount
en: Spend at least %s
ar: أنفق % على الأقل

note: translators: Formatted maximum amount
en: Spend up to %s
ar: أنفق ما يصل إلى %s

en: Start this tour
ar: ابدأ هذه الجولة

en: Stop
ar: توقف

note: translators: Discount type translators: Store Credit label
en: Store Credit
ar: ائتمان المتجر

en: Store credit
ar: ائتمان المتجر

en: store credit
ar: ائتمان المتجر

en: store credit / gift card
ar: بطاقة ائتمان/بطاقة هدية من المتجر

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Card Balance
ar: رصيد بطاقة الائتمان/بطاقة الهدايا من المتجر

en: Store Credit / Gift Certificate
ar: رصيد المتجر / شهادة هدية من المتجر

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
ar: تم إرسال رصيد المتجر/شهادة الهدية بنجاح.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit of
ar: رصيد المتجر من

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used
ar: رصيد المتجر المستخدم

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used:
ar: رصيد المتجر المستخدم:

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
ar: يكون السلوك الافتراضي لرصيد المتجر هو الإنشاء التلقائي لأنه عند استخدام رصيد المتجر يستمر الرصيد في التناقص. لذلك يجب أن يتم إنشاؤه بشكل فريد لكل مستخدم بشكل تلقائي.

en: Store Credit/Gift Certificate
ar: رصيد في المتجر/شهادة هدية/شهادة متجر

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
ar: رصيد المتجر/شهادة هدية - بيانات الكوبون

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
ar: ائتمان المتجر/شهادة الهدية - بيانات الطلب

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
ar: رصيد المتجر/شهادة الهدية التي يتم تخزينها للعملاء عن طريق القسائم. إذا تم مسحها، لن يتمكن العميل من استخدام القسائم.

en: Store Credit:
ar: ائتمان المتجر

en: Store Credits
ar: أرصدة المتجر

en: store credits
ar: أرصدة المتجر

en: Store Credits / Gift Cards
ar: أرصدة المتجر / بطاقات الهدايا

en: store credits / gift cards
ar: أرصدة المتجر / بطاقات الهدايا

note: Author of the plugin
en: StoreApps
ar: تطبيقات المتجر

en: Style 1
ar: النمط 1

en: Style 2
ar: النمط 2

en: Style 3
ar: النمط 3

en: Style 4
ar: النمط 4

en: Style 5
ar: النمط 5

en: Style 6
ar: النمط 6

en: Style for coupon in email.
ar: نمط القسيمة في البريد الإلكتروني.

en: Style for email
ar: أسلوب البريد الإلكتروني

en: Style for store notice
ar: نمط إشعار المتجر

en: Styles
ar: الأنماط

en: Subject
ar: الموضوع

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: submit a ticket
ar: إرسال تذكرة

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
ar: تم تحديث طريقة الدفع بنجاح، وتم التحقق من صحة القسائم.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" has been added to your cart.
ar: تمت إضافة "%s" إلى سلة التسوق الخاصة بك.

en: Successfully
ar: بنجاح

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت لقسائم WooCommerce الذكية بنجاح!

en: Successfully updated store credit refund details.
ar: تم تحديث تفاصيل استرداد رصيد المتجر بنجاح.

en: Suffix
ar: لاحقة

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
ar: تم تطبيقه على عربة التسوق الخاصة بك.

en: Super Savings!
ar: توفير كبير!

en: Support
ar: الدعم

note: translators: 1. Error Message
en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
ar: فشلت مزامنة بيانات القسيمة لمعرف القسيمة: %1$d. السبب: %2$s

note: translators: Table name
en: Table %s deleted successfully.
ar: تم حذف الجدول %s بنجاح.

en: Take a tour
ar: قم بجولة

en: Tax
ar: الضريبة

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Taxonomy based restrictions
ar: القيود القائمة على التصنيف

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
ar: شكرًا لك على تثبيت كوبونات WooCommerce الذكية

en: The coupon code already exists
ar: رمز القسيمة موجود بالفعل

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
ar: سيتم إرسال القسائم إلى المستلمين عبر البريد الإلكتروني في التاريخ والوقت المحددين

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
ar: يجب أن يلتزم ملف CSV بتنسيق محدد ويتضمن صف رأس الصفحة.

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
ar: يعمل تحديث قاعدة البيانات في الخلفية وقد يستغرق بعض الوقت. إنه فقط لبيانات إضافة WooCommerce Smart Coupons ولن يؤثر على بياناتك الحالية.

en: The file does not exist, please try again.
ar: الملف غير موجود، يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
ar: الحد الأقصى للخصم الذي يمكن أن تمنحه هذه القسيمة على عربة التسوق.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
ar: ستنتهي صلاحية رصيد المتجر في الساعة 00:00:00 من هذا التاريخ.

en: The title for coupon receiver details block.
ar: العنوان لكتلة تفاصيل مستلم القسيمة.

en: The value should not be greater than
ar: يجب ألا تكون القيمة أكبر من

en: The value should not be less than
ar: يجب ألا تقل القيمة عن

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending %s.
ar: حدث خطأ في إرسال %s.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
ar: حدث خطأ في إرسال رصيد المتجر/شهادة الهدية.

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: There is one file which is located inside the plugin. You can download the %1$s file from %2$s.
ar: يوجد ملف واحد موجود داخل المكون الإضافي. يمكنك تنزيل ملف %1$s من %2$s.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
ar: سيتم منح هذه القسيمة/القسائم للعملاء الذين يشترون هذا المنتج. سيتم إرسال رمز القسيمة تلقائيًا إلى عنوان بريدهم الإلكتروني عند الشراء.

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
ar: سيؤدي هذا الإجراء أيضًا إلى استرداد جميع رصيد المتجر المطبق على الطلب.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
ar: تحتوي هذه القسيمة على رسائل بريد إلكتروني معلقة سيتم إرسالها. سيؤدي حذفها إلى حذف رسائل البريد الإلكتروني هذه أيضاً. هل أنت متأكد من حذف هذه القسيمة؟

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
ar: هذه القسيمة غير صالحة لطريقة الشحن المختارة.

en: This coupon is not valid for you.
ar: هذه القسيمة غير صالحة لك.

en: This coupon is valid for the first order only.
ar: هذه القسيمة صالحة للطلب الأول فقط.

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
ar: يتم عرض هذا النموذج باستخدام خطاف متاح في قالب حسابي. تأكد من احتواء قالب حسابي الخاص بقالبك على جميع الخطافات المطلوبة لهذا القالب. حدِّث قالبك إذا لم يتم تحديثه.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
ar: سيساعدك هذا الدليل على إنشاء بطاقات الهدايا، مما يسهّل على عملائك شراءها واسترداد قيمتها، مما يزيد من المبيعات ويعزز ولاء العملاء.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
ar: سيوضح لك هذا الدليل كيفية إنشاء عرض مقنع يشجع العملاء على شراء بطاقات الهدايا بخصم كبير، مما يزيد من مبيعاتك ومشاركة العملاء.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
ar: سيوضح لك هذا الدليل كيفية إعداد خيارات ائتمان مرنة للمتجر، مما يسمح لعملائك بشراء رصيد بأي فئات مخصصة لاستخدامها في متجرك.

en: This is a sample coupon
ar: هذه عينة من القسيمة

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
ar: هذا هو العنوان الموجود أعلى تفاصيل القسيمة المعروضة على المنتجات التي تصدر كوبونات.

en: This is the title for the list of available coupons, shown on Cart and Checkout pages.
ar: هذا هو عنوان قائمة القسائم المتاحة، التي تظهر على صفحات عربة التسوق والدفع.

en: This is the total credit used.
ar: هذا هو إجمالي الرصيد المستخدم.

note: translators: %s: Label for store credit
en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
ar: هذا هو ما سيظهر بدلاً من "إضافة إلى عربة التسوق" للمنتجات التي تبيع %s.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
ar: هذه الميزة غير متاحة حتى يكتمل تحديث قاعدة بيانات كوبونات WooCommerce الذكية. يُرجى تحديث قاعدة بيانات كوبونات WooCommerce الذكية لتمكين تذكيرات انتهاء صلاحية الكوبونات.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
ar: ستتم إضافة هذه الكمية الكبيرة من كل منتج، المحدد أعلاه، إلى سلة التسوق.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
ar: رمز القسيمة "%s" مطبق بالفعل! يرجى إضافة بعض المنتجات إلى عربة التسوق لمعرفة الخصم.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
ar: تم تطبيق رمز القسيمة "%s" بنجاح. يرجى إضافة بعض المنتجات إلى عربة التسوق لمعرفة الخصم.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
ar: يعرض هذا القسم الإعدادات التي تؤثر على وظائف القسائم الذكية.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
ar: سيوجهك هذا الدليل التفصيلي خطوة بخطوة خلال عملية إعداد صفقة BOGO، مما يضمن استمتاع عملائك بقيمة كبيرة واستمرارهم في العودة للحصول على المزيد.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
ar: ستقوم هذه الأداة بمسح ذاكرة التخزين المؤقت التي أنشأتها كوبونات WooCommerce الذكية.

en: This Week Only!
ar: هذا الأسبوع فقط!

en: This will be over soon! Hurry.
ar: سينتهي هذا الأمر قريباً! أسرعوا

note: translators: %s: list of placeholders
en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
ar: سيُستخدم هذا عندما يتم تمكين الإعداد "WooCommerce &gt; الإعدادات &gt; القسائم الذكية &gt; السماح بإرسال القسائم في الموعد المحدد؟ العناصر النائبة المتاحة: %s.

en: Ticket
ar: التذكرة

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
ar: الوقت الذي ستنتهي صلاحية القسيمة بعده. سيعمل هذا بالتزامن مع تاريخ انتهاء صلاحية القسيمة.

[ctx: time unit]
en: days
ar: أيام

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
ar: اختر الوقت

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
ar: تم

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: HH:mm
ar: الساعة: مم

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
ar: ساعة

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
ar: ميكروثانية

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
ar: ميلي ثانية

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Minute
ar: دقيقة

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
ar: الآن

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
ar: الثاني

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
ar: الوقت

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
ar: اختر الوقت

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
ar: تم

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
ar: ساعة

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
ar: ميكروثانية

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
ar: ميلي ثانية

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Minute
ar: دقيقة

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
ar: الآن

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
ar: الثاني

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
ar: الوقت

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Title
ar: العنوان

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
ar: الكوبونات المرتبطة

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: ✨ New Feature: 🤝 Combo Coupons!
ar: ✨ ميزة جديدة: 🤝 كوبونات كومبو!

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: 📢 <strong>Update:</strong> We've enhanced the layout and controls under <strong>Coupon data → Usage restrictions → Smart Coupons: Restrictions </strong> to make editing smoother and more user-friendly.
ar: 📢 <strong>تحديث:</strong> لقد قمنا بتحسين التخطيط وعناصر التحكم ضمن <strong>بيانات الكوبونات ← قيود الاستخدام ← قيود الكوبونات الذكية: قيود </strong> لجعل التحرير أكثر سلاسة وسهولة في الاستخدام.

[ctx: Title for the new feature admin notice]
en: ✨ New Feature Alert!
ar: ✨ تنبيه خاصية جديدة!

en: Title of available coupons list on My Account page.
ar: عنوان قائمة القسائم المتاحة في صفحة "حسابي".

en: to
ar: إلى

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
ar: لاسترداد قيمة الخصم الخاص بك انقر على القسيمة (القسائم) التالية:

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
ar: لاسترداد قيمة الخصم الخاص بك، استخدم رموز القسيمة أدناه أثناء الدفع أو انسخ والصق عنوان URL أدناه واضغط على إدخال في متصفحك

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
ar: لاسترداد قيمة الخصم الخاص بك، استخدم رموز القسيمة أدناه أثناء الدفع أو انسخ والصق عناوين URL أدناه واضغط على زر الإدخال في متصفحك

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
ar: لاسترداد قيمة الخصم الخاص بك استخدم رمز القسيمة %s أثناء الدفع أو انقر على القسيمة التالية:

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
ar: لاسترداد قيمة الخصم الخاص بك استخدم رمز القسيمة %s أثناء الدفع أو انسخ والصق عنوان URL أدناه واضغط على زر الإدخال في متصفحك:

en: Top Smart Coupons features
ar: أهم ميزات الكوبونات الذكية

en: Total Credit Amount
ar: إجمالي مبلغ الائتمان

en: Tropical Dawn
ar: الفجر الاستوائي

note: translators: 1. Discount type 2. Discount Type Label
en: Type
ar: النوع

en: Unauthorized
ar: غير مصرح به

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Uncheck
ar: إلغاء التحديد

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
ar: هل إلغاء تحديد خيار "الإنشاء التلقائي" في رصيد المتجر لا يحفظ؟ هل يتم تحديده دائماً؟

en: Unlimited discount
ar: خصم غير محدود

en: Update coupon category
ar: تحديث فئة القسيمة

en: Update existing coupons
ar: تحديث القسائم الحالية

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
ar: تحديث قاعدة بيانات كوبونات WooCommerce الذكية

en: updated
ar: محدثة

en: updated & emailed
ar: تم تحديثها وإرسالها بالبريد الإلكتروني

en: Upload file
ar: تحميل الملف

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en: upto %s
ar: حتى %s

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: URL of coupon should be like this:
ar: يجب أن يكون عنوان الكوبون هكذا:

en: Usage Count
ar: عدد الاستخدام

en: Usage Limit
ar: حد الاستخدام

en: Usage Limit Per User
ar: حد الاستخدام لكل مستخدم

note: translators: %s: Label for store credit
en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
ar: استخدم النسبة المئوية المطبقة في أمر الاشتراك الأول للتجديدات اللاحقة حتى يصل الرصيد إلى الصفر

en: Use code
ar: استخدم الرمز

note: translators: 1. The coupon code
en: Use code: %s
ar: استخدم الرمز: %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
ar: استخدم الفاصلة "،" للفصل بين عناوين البريد الإلكتروني المتعددة

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
ar: استخدم بطاقة الهدايا المطبقة في طلب الاشتراك الأول للتجديدات اللاحقة حتى يصل الرصيد إلى الصفر

en: Used By
ar: مستعمل من قبل

en: Used during coupon printing
ar: تُستخدم أثناء طباعة القسيمة

en: Used for variations
ar: تستخدم للتغيرات

en: Used in orders
ar: مستخدمة في الطلبات

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: users can choose only one
ar: يمكن للمستخدمين اختيار واحد فقط

note: translators: Product names
en: Valid for %s
ar: صالح لـ %s

note: translators: 1: The category names
en: Valid for category %s | Valid for categories %s
ar[0]: صالح للفئة %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
ar: يسري على مجموعة كاملة من المنتجات. اشترِ أي شيء في المتجر.

en: Valid order status for auto-generating coupon
ar: حالة الطلب الصالحة للقسيمة التي يتم إنشاؤها تلقائياً

en: Validate quantity of
ar: التحقق من صحة كمية

en: Validity Suffix
ar: لاحقة الصلاحية

en: Value(s)
ar: القيمة (القيم)

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: variable but fixed amount
ar: مبلغ متغير ولكن ثابت

en: Velvet Flame
ar: اللهب المخملي

en: View status
ar: عرض الحالة

en: Vintage
ar: عتيق

en: Visible on the product page
ar: مرئي على صفحة المنتج

en: Visit store
ar: زيارة المتجر

en: Visit store:
ar: قم بزيارة المتجر:

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
ar: نحن نقوم بمعالجة القسائم في الخلفية. يرجى الانتظار قبل بدء عملية جديدة.

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
ar: نحن نقوم بتخزين هذه البيانات حتى نتمكن من معالجتها لك عند الحاجة.

en: Weeks
ar: أسابيع

en: Welcome to Smart Coupons
ar: مرحباً بك في الكوبونات الذكية

en: What is Smart Coupons?
ar: ما هي الكوبونات الذكية؟

en: What we access?
ar: ما الذي نصل إليه؟

en: What we store & why?
ar: ما الذي نخزنه ولماذا؟

en: What's the URL to a coupon, so it's automatically inserted when visiting?
ar: ما هو عنوان URL للقسيمة، بحيث يتم إدراجها تلقائياً عند الزيارة؟

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
ar: عند تحديده وقابليته للتطبيق، سيتم تطبيق هذا الخصم تلقائيًا على عربة التسوق / الطلب - دون أن يحتاج العميل إلى معرفة / استخدام القسيمة. التطبيق التلقائي هو طريقة ممتازة لإعداد قواعد الخصم باستخدام القسائم الذكية. ضع في اعتبارك أنه سيتم تطبيق 5 كوبونات / خصومات على الأكثر تلقائيًا على عربة التسوق / الطلب.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
ar: عند التحقق، وعندما تكون هذه القسيمة مرتبطة بمنتج، وعندما يقوم شخص ما بتقديم طلب يحتوي على هذا المنتج: يُنشئ نسخة من هذه القسيمة مع جميع الإعدادات، ويخصص رمز قسيمة جديد ويصدر تلك القسيمة التي تم إنشاؤها حديثًا للعميل، لاستخدامها في الطلب/طلبات الشراء المستقبلية.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
ar: عند التحقق من ذلك، ستكون قيمة القسيمة التي تم إنشاؤها هي نفس سعر المنتج

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
ar: عند التحقق، يمكن استخدام هذه القسيمة فقط في أول طلب للعميل.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
ar: عند التحقق، سيتم تضمين هذه القسيمة للعرض على صفحات عربة التسوق / الخروج / حسابي - لجميع العملاء المؤهلين.

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
ar: عند التمكين، سيكون لكل قسيمة خيار تمكين التطبيق التلقائي لتلك القسيمة %s

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
ar: عند البيع بـ %1$s، إذا تم العثور على سعر عادي وسعر البيع للمنتج، فسيتم إنشاء قسيمة بسعر المنتج العادي ولكن سيدفع العميل سعر البيع للمنتج. سيتأكد هذا الإعداد أيضًا من أنه إذا تم تطبيق أي قسيمة خصم على %2$s أثناء الشراء، فسيحصل العميل على %3$s بالسعر الذي اختاره

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
ar: عندما يتم تطبيق هذه القسيمة، ستتم إضافة المنتجات المختارة إلى سلة التسوق بالخصم المحدد. إذا لم يتم تعيين الخصم، سيتم تطبيق خصم هذه القسيمة على هذه المنتجات.

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
ar: عند محاولة إضافة قسيمة/كوبون ذكي، تظهر لي رسالة "نوع المنشور غير صالح".

note: translators: %s: Label for store credit
en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
ar: عندما تختار السماح للأشخاص بشراء % من أي مبلغ، سيتم استخدام هذه التسمية.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
ar: ما هي ميزات القسائم الذكية التي تعمل مع الاشتراكات؟

note: translators: %s: Label for store credit
en: While purchasing %s
ar: أثناء شراء %s

en: with discount of
ar: مع خصم بقيمة

en: WooCommerce Account Connected
ar: حساب WooCommerce متصل بحساب WooCommerce

en: WooCommerce Coupons (CSV)
ar: كوبونات WooCommerce (CSV)

note: Plugin Name of the plugin translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: WooCommerce Smart Coupons
ar: كوبونات WooCommerce الذكية

en: WooCommerce Smart Coupons Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت لكوبونات WooCommerce الذكية

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: WooCommerce Subscriptions
ar: اشتراكات WooCommerce

en: Worth
ar: القيمة

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s (%2$s)
ar: بقيمة %1$1 (%2$2)

note: translators: 1: coupon amount 2: max discount text 3: discount for text
en: worth %1$s%% %2$s (%3$s)
ar: بقيمة %1$1$s%%%2$s (%3$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s%% (%2$s)
ar: بقيمة %1$1$s%% (%2$s)

note: translators: %s coupon amount
en: worth %s
ar: يساوي %s

note: translators: %s: coupon amount
en: worth %s (for entire purchase)
ar: القيمة٪ (لكامل عملية الشراء)

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
ar: ملاحظة: تم تعطيل WP CRON على التثبيت الخاص بك مما قد يمنع اكتمال هذا التحديث.

en: Write a message
ar: اكتب رسالة

en: Years
ar: السنوات

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: Yes, Smart Coupons does provide a feature for printing coupons. For more details, check this article: %s
ar: نعم، يوفر Smart Coupons خاصية لطباعة القسائم. لمزيد من التفاصيل، راجع هذه المقالة: %s

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
ar: نعم، تعمل القسائم الذكية مع اشتراكات WooCommerce.

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
ar: يمكنك أيضاً تطبيق عدة أكواد قسيمة عبر عنوان URL واحد. على سبيل المثال:

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
ar: يمكنك متابعة الأعمال الأخرى. ولكن لإنشاء أو استيراد كوبونات جديدة بشكل مجمّع انتظر حتى تكتمل العملية الحالية.

en: You can do this by overriding the email template.
ar: يمكنك القيام بذلك عن طريق تجاوز قالب البريد الإلكتروني.

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
ar: يمكنك إعطاء قسيمة لعميلك بعد كل عملية شراء، مما قد يشجعه على الشراء منك مرة أخرى.

en: You can resend them from order admin edit page.
ar: يمكنك إعادة إرسالها من صفحة تعديل مسؤول الطلبات.

en: You cannot add the same tax rate twice!
ar: لا يمكنك إضافة نفس معدل الضريبة مرتين!

en: You don't want to miss this...
ar: لا تريد أن يفوتك هذا...

en: You got these coupons
ar: حصلت على هذه القسائم

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this %s
ar: لقد حصلت على هذا %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this gift card
ar: حصلت على بطاقة الهدايا هذه

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: You have received a
ar: لقد تلقيت

en: You have received a {coupon_type} {coupon_value}
ar: لقد استلمت {نوع_القسيمة} {نوع_القسيمة} {كوبون_قيمة}

en: You have received coupons.
ar: لقد تلقيت كوبونات.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
ar: لقد قمت بجدولة إرسال %1$d %2$s %3$s %4$s

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
ar: لقد قمت بجدولة إرسال %1$d %2$s إلى %3$s (%4$s)

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
ar: لقد قمت بتحديد جميع العناصر لاسترداد قيمتها. سيؤدي هذا الإجراء أيضًا إلى استرداد جميع أرصدة المتجر المطبقة.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
ar: لقد قمت بإرسال %1$$d %2$s %3$s %4$s بنجاح

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
ar: لقد قمت بإرسال %1$d %2$s بنجاح إلى %3$s (%4$s)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
ar: ستحصل على القسيمة (القسائم) التالية عند شراء هذا المنتج

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
ar: ستحصل على القسيمة (القسائم) التالية عند شراء هذا المنتج:

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
ar: عربة التسوق الخاصة بك لا تفي بمتطلبات كمية المنتج.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
ar: عربة التسوق الخاصة بك لا تفي بمتطلبات الكمية.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
ar: يجب أن تحتوي عربة التسوق الخاصة بك على %1$d %2$s كحد أقصى.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
ar: يجب أن تحتوي عربة التسوق الخاصة بك على %1$d %2$s كحد أدنى.

en: your entire purchase
ar: مشترياتك بالكامل

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
ar: طلبك يحتوي على كوبونات. ماذا تريد أن تفعل؟

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
ar: يحتوي طلبك على كوبونات. سوف تستلمها بعد إتمام هذا الطلب.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
ar: منتجك لديه اختلافات! قبل تغيير نوع المنتج، من الجيد حذف الأشكال المختلفة لتجنب الأخطاء في تقارير المخزون.

en: {coupon_type} has been successfully scheduled
ar: تمت جدولة {نوع_القسيمة} بنجاح

en: {coupon_type} sent successfully
ar: تم إرسال {نوع_القسيمة} بنجاح

en: {site_title}: Congratulations! You've received a {coupon_type} from {sender_name}
ar: {Site_title}: تهانينا! لقد استلمت {نوع_القسيمة} من {اسم_المرسل}

en: {site_title}: Congratulations! You've received coupons from {sender_name}
ar: {Site_title}: تهانينا! لقد استلمت كوبونات من {المرسل_الاسم}

en: {site_title}: {coupon_type} has been successfully scheduled
ar: {Site_title}: تمت جدولة {نوع_القسيمة} بنجاح

en: {site_title}: {coupon_type} sent successfully
ar: {العنوان_الموقع}: تم إرسال {نوع_القسيمة} بنجاح
